Szukaj produktu:

Wpisanie znaku 'spacji' zainicjuje wczytanie podpowiedzi.

Chcesz skorzystać ze szczegółowej wyszukiwarki?
Kliknij tutaj.


Szukaj w serwisie:

Mój teatr

Eseje Wiesława Hejny entuzjastycznie przyjęte przez „Nowe Książki”

Lalki i głębsze poznanie bytu – tak została zatytułowana recenzja książki Wiesława Hejny Mój teatr, zamieszczona na łamach „Nowych Książek” (6/2019). Elżbieta Baniewicz napisała w niej m.in.:

Wydawane obecnie książki są ładne, w porównaniu z latami słusznie minionymi – wręcz piękne. Mój teatr Wiasława Hejno zdobią zaledwie trzy wkładki z ilustracjami, ale jakie! Każdą otwiera czerwona kartka z tytułem spektaklu: Proces (Franza Kafki), Gyubal Wahazar (Stanisława Ignacego Witkiewicza), Faust (Johanna Wolfganga Goethego). Każda wkładka zawiera wyrafinowane artystycznie projekty scenografii Jadwigi Mydlarskiej-Kowal do tryptyku Fenomen władzy, przygotowanego wraz z autorem książki na Małej Scenie dla Dorosłych Teatru Lalek we Wrocławiu w latach 1985, 1987, 1989. (...)

Mój teatr zapisany w kilkudziesięciu krótkich tekstach to summa przemyśleń artysty na temat swojej działalności i czasów, w jakich przyszło mu działać. Tom bez anegdot oddających koloryt tego niewielkiego środowiska, ale niepozbawiony spokojnych i wyważonych refleksji o zawodzie czy sztuce. Nie jest to systematyczny podręcznik lalkarstwa, uczony wykład, raczej rozmowa z kimś, kto chce słuchać podczas spotkania czy wykładu.

Każdy, kto się tą dziedziną sztuki interesuje, znajdzie dokładne informacje na temat warsztatu lalkarza, omówienie technik pracy aktora z wieloma odmianami lalki oraz ich historycznych przemian. Hejno dzieli się przemyśleniami o swoim zawodzie w sposób bezpretensjonalny i konkretny. Nie podkreśla własnych niewątpliwych zasług, ani nie tworzy na siłę teorii.

Wiatr od gór

„Nowe Książki” o powieści przybliżającej nieodległą historię Tyrolu Południowego

W czerwcowym numerze „Nowych Książek” (6/2019) można przeczytać recenzję książki Berndta Schuchtera Wiatr od gór zatytułowaną Łzy utraty. Jej autor, Paweł Zajas, napisał m.in.:

Sporządzony przez wrocławskiego germanistę Krzysztofa Huszczę przekład austriackiej powieści Bernda Schuchtera przypomina polskiemu czytelnikowi burzliwą historię Tyrolu Południowego, regionu, który zazwyczaj kojarzy się z idylliczną turystyczną destynacją, ulubionym miejscem narciarskich eskapad i letnich górskich wędrówek. Tym bardziej warto w tym miejscu przypomnieć najważniejsze fakty historyczne.

Po dojściu Mussoliniego do władzy przymusowa italianizacja niemieckojęzycznej ludności regionu Trydent-Górna Adyga (wcielonego do Włoch w 1919 roku na mocy traktatu pokojowego) doprowadziła do napięć etnicznych skutkujących społecznymi podziałami i zapaścią gospodarczą. W 1939 roku Tyrolczycy stanęli przed wyborem między emigracją a pozostaniem na miejscu i wyzbyciem się tożsamości. Po zakończeniu wojny większość emigrantów powróciła, ale problem ich statusu pozostawał przyczyną długotrwałego konfliktu austriacko-włoskiego. Miejscowa ludność kwestionowała zwierzchnią władzę, uciekała się do ataków terrorystycznych na linie wysokiego napięcia, koszary czy dworce kolejowe. Dopiero z początkiem lat siedemdziesiątych zatwierdzono tak zwany „pakiet autonomiczny”, który rozwiązał w znacznym stopniu narodowościowe i polityczne problemy regionu.

Bernd Schuchter ulokował swoją opowieść na trzech poziomach czasowych i naświetlił ją z perspektywy austriackiego nastolatka, tyrolskiego optanta oraz byłego włoskiego karabiniera. Lukas jest chłopcem, który postrzega świat z dość niezwykłą jak na jego wiek intensywnością. Chętnie pływa, ale brzydzi się brudnych przebieralni, chlorowanej wody. Zmienna temperatura sprawia, że wizyta na basenie doprowadza go do emocjonalnego rozstroju. Josefa Lahnera poznaje przez niefortunny zbieg okoliczności. Zbita podczas gry w piłkę szyba w mieszkaniu starszego mężczyzny skutkuje wymuszonymi przez matkę Lukasa spotkaniami. Akt zadośćuczynienia zmienia się w osobliwą przyjaźń. Lukas przysłuchuje się nieskładnym opowieściom Josefa, obserwuje jego okaleczone przedramię, nie zadaje zbędnych pytań. Z dwudziestu dwóch krótkich rozdziałów minipowieści wyłania się niespiesznie historia utraty ojczyzny, rodzinnych podziałów, wciąż żywych uraz. (...)

Autorka „Klucza Życia” promuje swoją powieść

Autorka „Klucza Życia” promuje swoją powieść

Na początku czerwca 2019 r. autorka Klucza Życia, świdniczanka Helena Semenetz, w Pałacu Lubomirskich w Warszawie miała przyjemność uczestniczyć w ekscytującym spotkaniu „Polska Misja Cleopatra”. Swoją obecnością wspierała zaprzyjaźnioną polską pisarkę Ewę Kassalę, która promowała najnowszą powieść Królowa Saby. Więcej informacji TUTAJ.

Kilka dni później Helena Semenetz spotkała się z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Opolu. W pięknej scenografii z fotografiami królowej Nefretete, przygotowanej przez gospodarzy i serdecznej atmosferze opowiadała o swojej nowej książce i ogromnej pasji do starożytnego Egiptu. O spotkaniu można przeczytać TUTAJ.

„Gazeta Wyborcza” o staropolskim lapidarium

Książkę z serii Bibliotheca Curiosa zauważyła „Gazeta Wyborcza”. W „Dużym Formacie” z 29 kwietnia 2019 ukazała się informacja o publikacji Lapidarium staropolskie.

 

Oto jej fragment:

W moc kamieni wierzono od starożytności – Pliniusz Starszy poświęcił właściwościom substancji mineralnych aż pięć ksiąg swojej „Historii naturalnej”. Lapidarium to dziś ekspozycja kamieni, ale w średniowieczu określano tak gatunek alegorycznego traktatu o kamieniach szlachetnych. Często jednak ich autorzy rezygnowali z wątków alegorycznych, koncentrując się na pochodzeniu, wyglądzie i zastosowaniu – medycznym i magicznym. (...)

Właśnie trzy takie staropolskie teksty – Stefana Falimirza, Hieronima Spiczyńskiego i Marcina Siennika – ze zbiorów Ossolineum wraz z komentarzem i rycinami tworzą najnowszy tom serii pod redakcją prof. Jacka Sokolskiego publikującej zapomniane dzieła, które niegdyś tworzyły kanon literatury polskiej i europejskiej.

Roztrójenie jaźni

Jan Węglowski w Kalamburze

Zapraszamy na spotkanie z Janem Węglowskim – satyrykiem, dawniej aktorem Teatru „Kalambur”, obecnie Wrocławskiego Teatru Komedia – który w Kawiarni Artystycznej Kalambur przy ul. Kuźniczej 29A we Wrocławiu będzie promował swoją książkę Roztrójenie jaźni, czyli Bardzo serdecznie dziękuję Państwu. Spotkanie odbędzie się 15 kwietnia (poniedziałek) o godz. 19.00. Wstęp wolny!

Fotorelacja z promocji „Roztrójenia jaźni”, czyli stand-upu Jana Węglowskiego

Fotorelacja z promocji „Roztrójenia jaźni”, czyli stand-upu Jana Węglowskiego

27 lutego 2019 r. (środa) o godz. 17.00. w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu odbyło się spotkanie z Janem Węglowskim, satyrykiem, radiowcem, aktorem estradowym, muzykiem i scenarzystą z okazji wydania jego zbioru tekstów satyrycznych Roztrójenie jaźni, czyli Bardzo serdecznie dziękuję Państwu. Oto dokumentacja fotograficzna tego wydarzenia.

„Angora” o powieści „Dybuk z ulicy Piotrkowskiej”

W tygodniku „Angora” ukazała się recenzja powieści Dybuk z ulicy Piotrkowskiej  Szymona Koprowskiego. O książce napisała Agnieszka Freus, a tekst nosi tytuł Polacy i Żydzi. Poniżej zamieszczamy fragment recenzji.

Szymon Koprowski, wrocławianin, jest rysownikiem, malarzem i ilustratorem. „Dybuk z ulicy Piotrkowskiej” to jego trzecia powieść. Chciał sobie w niej odpowiedzieć na pytanie: Kim dla mnie jest Żyd? Dlaczego to słowo, mimo kilkusetletniego współistnienia Polaków i Żydów, wciąż budzi zmieszanie i odczuwane jest jako jakaś niestosowność? Kiedy wreszcie fakty: liczby, daty, miejsca, zostawimy historykom do starannego odnotowania w dokumentach, a sami będziemy patrzeć przez pryzmat ludzki? Styl powieści jest na zmianę melancholijny i zaczepny. Charakteryzuje go pewna dezynwoltura. Jest tu poezja, ale za chwilę ironia i dosadność, nawet wulgarność. Te ostatnie cechy języka zostały użyte do opisania współczesnej Polski narodowej.
Trzeba powiedzieć, że Koprowski ma pazur!

Zaklinanie rzeczywistości

O „Zaklinaniu rzeczywistości” w czasopiśmie „Kino”

W czasopiśmie „Kino” (12/2018) Alicja Helman opublikowała recenzję książki Andrzeja Gwoździa Zaklinanie rzeczywistości. Filmy niemieckie i ich historie 1933–1949. Oto jej fragment:

Kolejna książka Andrzeja Gwoździa poświęcona kinematografii niemieckiej dotyczy lat 1933–1949; ujmuje łącznie kino Trzeciej Rzeszy i filmy, które powstawały po drugiej wojnie światowej w czterech strefach okupowanych Niemiec. Autor z jednej strony przełamuje pokutujący jeszcze stereotyp postrzegania kinematografii okresu faszyzmu jako jednolitej formacji, z drugiej nader przekonująco podważa zasady periodyzacji analizowanego przez siebie okresu. Sugestywnie dowodzi czysto umownego charakteru dat, którymi najczęściej posługiwali się historycy różnych generacji (...).
Autor nie kreśli linii demarkacyjnej między kinem propagandowym a eskapistycznym. Wskazuje natomiast rozległe spectrum wariantów, w których mogła być realizowana przyjemność oglądania, gdzie udział pierwiastka indoktrynacji był znikomy, jeśli nie wręcz nieobecny (filmy Helmuta Käutnera, konsekwentnie i umiejętnie stroniącego od zaangażowania).
Dla Gwoździa nader istotne jest to, że ewolucję kina w omawianym przezeń okresie miały wpływ nie tylko polityczne przełomy. Nie brak tu faktów kuriozalnych, jak na przykład wydany przez Goebbelsa w listopadzie 1936 zakaz uprawiania krytyki artystycznej, w tym oczywiście też krytyki filmowej, do czego nie posunął się żaden z reżimów totalitarnych, zadowalając się instytucjami mniej lub bardziej restrykcyjnej cenzury.

„Kwartalnik Filmowy” dwa razy o książkach z serii „Niemcy – Media – Kultura”

W numerze 104 (2018) „Kwartalnika Filmowego” Mariusz Guzek i Piotr Zwierzchowski opublikowali obszerną recenzję książki Kintop. Antologia wczesnego kina (red. Andrzej Dębski i Martin Loiperdinger), zatytułowaną Więcej niż antologia, zaś Magdalena Kempna-Pieniążek zamieściła recenzję innej książki, wydanej także w serii Niemcy – Media – Kultura – opracowania Andrzeja Gwoździa Zaklinanie rzeczywistości. Filmy niemieckie i ich historie 1933–1949. Ta recenzja nosi tytuł Ideologie (i) przyjemności.

TUTAJ prezentujemy fragmenty obu tekstów.

Oficyna Wydawnicza ATUT na 27. Wrocławskich Targach Dobrych Książek

Oficyna Wydawnicza ATUT na 27. Wrocławskich Targach Dobrych Książek

27. Wrocławskie Targi Dobrych Książek

Plan spotkań:

CZWARTEK, 29 listopada
g. 15.30–16.30
Piotr Załuski podpisuje drugi tom swoich wspomnień – U siebie... Moja wolna Europa na stoisku 61 Oficyny Wydawniczej ATUT.

 g. 17.00–18.00
Spotkanie z Piotrem Załuskim, autorem drugiego tomu wspomnień – U siebie... Moja wolna Europa. Moderacja: Tomasz Orlicz. Sala Zielona

PIĄTEK, 30 listopada

g. 16.00–17.00
Szymon Koprowski podpisuje powieść Dybuk z ulicy Piotrkowskiej podejmującą temat trudnych relacji polsko-żydowskich. Stoisko 61 Oficyny Wydawniczej ATUT.

g. 17.00–18.00
Spotkanie z austriackim pisarzem Berndem Schuchterem, autorem powieści Wiatr od gór, oraz tłumaczem książki Krzysztofem Huszczą. Sala Zielona.

WIĘCEJ
Natchnieni

Nagroda Radia Wrocław Kultura dla Piotra Załuskiego

Dwutomowa powieść Piotra Załuskiego rozgrywająca się w burzliwej XIX-wiecznej Europie Natchnieni albo kroniki czasów romantycznych została doceniona przez wrocławskie radio. Autor otrzymał Nagrodę Radia Wrocław Kultura w dziedzinie Literatura.

WIĘCEJ INFORMACJI

Ludwik Stomma o „Polskim Petersburgu – rosyjskiej Warszawie”

Ludwik Stomma swój felieton w „Polityce” z 20 czerwca 2018 roku zatytułowany Książka piękna i smutna poświęcił książce Dmitrija Strelnikoffa Polski Petersburg – rosyjska Warszawa. Poniżej przytaczamy fragment, zachęcamy do zapoznania się z całością. 

Czytałem maszynopis. Byłem Zafascynowany. Pasjonująca opowieść, bogata i ciekawa faktografia, wrażliwy temat. I nagle okazuje się, że dla swojej książki „Polski Petersburg – rosyjska Warszawa” nie może Dmitrij Strelnikoff znaleźć wydawcy. Większość nawet nie odpowiada na listy. Nie będę przypominał, że Strelnikoff kurze spod ogona nie wypadł. Szereg sukcesów literackich, jedna z książek zaaranżowana do teatru i z powodzeniem wystawiona, szeroka publicystyka... A tutaj nagle takie dziwne, omal cenzuralne milczenie. Może coś przegapiłem – myślę sobie, coś zasadniczego uszło mojej uwagi? Siadam powtórnie do lektury i nagłe olśnienie. Te prawie 40 lat w ciepełku Francji roztopiło we mnie, częściowo przynajmniej, pamięć o nadwiślańskich kompleksach i nienawiściach. Nawet antysemityzm uważałem przez chwilę za wygasły, dopóki mi i nim dobitnie nie przypomniały „Gazeta Polska” et liczni consortes.
Tutaj jednak gorzej nawet niż z Żydami. Ci znajdują jeszcze obrońców. Kiedy jednak mowa o Ruskich, jednomyślność łączy niemal wszystkich do „Polskiej” do „Wyborczej”. Tymczasem w książce Strelnikoffa roi się od Polaków zamieszkałych w Rosji, Rosjan zamieszkałych w Polsce, pół Polaków – pół Rosjan, pół Rosjan – pół Polaków... Przewodnią postacią jest Polka Helena Bartoszewicz, prababka autora, docent zakładu chorób zakaźnych w Ałma Acie, która walczyła z dżumą w wielu zakątkach ZSRR (oficjalnie dżuma i jej ofiary w ZSRR nie istniały, więc poniekąd i ona skazała się na niebyt). Dzięki niej – pisze Strelnikoff – „uświadomiłem sobie, jak bardzo krew rosyjska zmieszała się z polską – we wszystkich znaczeniach tego stwierdzenia. We mnie zmieszała się na zawsze, jest nie do rozdzielenia. Są miliony takich jak ja”.
Owa krew wypływała nieraz ze straszliwych ran, chociaż i tutaj rzeczy są bardziej skomplikowane, niż się je prostacko ukazuje.

Rozmowa z autorką powieści o czasach Bolka II świdnickiego

Rozmowa z autorką powieści o czasach Bolka II świdnickiego

14 czerwca br. w Radio Wrocław Kultura gościem redaktora Jacka Antczaka była Joanna Żak-Bucholc. Opowiedziała o swojej nowej powieści Jaworowi ludzie, której akcja osadzona jest na średniowiecznym Śląsku, w księstwie świdnicko-jaworskim, za czasów ostatniego niezależnego księcia piastowskiego Bolka II. Na kartach tej książki pojawiają się liczni przedstawiciele wielkich śląskich rodów – Zedliców, Bolcze, Wirbnych, Baruthów, Hundów, Czirnych w ich historycznych, dziś dokładnie udokumentowanych rolach. A losy głównych bohaterów Nickela von Bolcze i Mary von Wirbna zostały wplecione w kontekst polityczno-historyczny.

WYSŁUCHAJ AUDYCJI
Wracam z tym czasem rozgniecionym w zębach

Stanisław Pasternak w Radiu Wrocław Kultura

Stanisław Pasternak – autor zbioru wierszy Wracam z tym czasem rozgniecionym w zębach, pisarz lubiący eksperymenty formalne, nawiązujący do twórczości Tymoteusza Karpowicza, a także lotnik, który zbudował replikę samolotu Blériot-XI, oraz sadownik i pomysłodawca literackiej Nagrody Czterech Kolumn – będzie gościem Jacka Antczaka w Radiu Wrocław Kultura. Zachęcamy do słuchania w czwartek 6 czerwca o godz. 17.00.

Zaklinanie rzeczywistości

Czasopismo „Ekrany” o najnowszej książce prof. Andrzeja Gwoździa

W numerze 6/2018 czasopisma „Ekrany” ukazała się napisana przez Grażynę Stachównę recenzja książki Andrzeja Gwoździa Zaklinanie rzeczywistości. Filmy niemieckie i ich historie 1933–1949. Oto jej fragment:
Gwóźdź pisze barwnym, komunikatywnym językiem. Jako narrator wydaje się emocjonalnie zdystansowany wobec opisywanych zjawisk (z rzadka tylko pozwala sobie na dyskretną ironię). Z jednakową ciekawością i wnikliwością badawczą traktuje osławione filmy w rodzaju Triumfu woli (1935, L. Reifenstahl), Żyda Süssa (1940, V. Harlan) czy Kolberga (1945, V. Harlan), jak i melodramaty, komedie muzyczne, filmy górskie, biograficzne, animowane. W precyzyjnie tkanym panneau, jakie z dziesiątków filmów tworzy dla czytelnika, wszystkie one okazują się bowiem tak samo przesiąknięte duchem nazistowskiej ideologii i propagandy, kultem wodza, wspólnotą „krwi i ziemi”, zdobywaniem „siły przez radość”, wiarą w aryjskie ideały piękna i doskonałości, rasową nienawiścią, poczuciem bycia narodem wybranym do panowania nad światem. Specyficznym komentarzem do naukowo obiektywnych obserwacji Gwoździa stają się cytowane przez niego fragmenty Dzienników Josepha Goebbelsa, w których faszystowski minister propagandy i oświecenia publicznego we właściwym dla siebie stylu komentuje poczynania artystów i filmowe premiery. (...)
Zaklinanie rzeczywistości Andrzeja Gwoździa jest nie tylko historyczno-filmowym akademickim wykładem na temat niemieckiego kina, gromadzącym fakty, tytuły i interpretacje, ale także prawdziwie humanistycznym ostrzeżeniem przed tym, co dzieje się ze sztuką filmową, gdy sterują nią polityczni przywódcy wedle uznawanych przez siebie doktryn i ideologii.

Wyróżnienie dla „Kamiennych krzyży na Śląsku, Górnych Łużycach i ziemi kłodzkiej”

Wyróżnienie dla „Kamiennych krzyży na Śląsku, Górnych Łużycach i ziemi kłodzkiej”

Publikacja Daniela Wojtuckiego i Stanisława Zobniówa Kamienne krzyże na Śląsku, Górnych Łużycach i ziemi kłodzkiej została zauważona na 26. Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej. 10 lutego 2018 r. jeden z autorów, Stanisław Zobniów, odebrał Wyróżnienie przyznane przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze.

Oficyna Wydawnicza ATUT na 26. Wrocławskich Promocjach Dobrych Książek

Oficyna Wydawnicza ATUT na 26. Wrocławskich Promocjach Dobrych Książek

czwartek, 30 listopada

g. 13.45–14.45
Marta Ostrowska-Bies podpisuje książkę Karl Grosser – śląski architekt (1850–1918) na stoisku Oficyny Wydawniczej ATUT.

g. 15.00–16.00
Nie tylko Monopol, czyli o twórczości śląskiego architekta Karla Grossera i wrocławskim środowisku architektonicznym przełomu XIX i XX wieku – wykład Marty Ostrowskiej-Bies, autorki książki Karl Grosser – śląski architekt (1850–1918). (Sala Czerwona)

g. 17.00–18.00
Spotkanie wokół książki Andreasa P. Rotaba Monte Silentii – zapisu podróży po sens życia, powieści eksperymentu – z udziałem Janusza Jaroszewskiego, Izy Jóźwik, Waldemara Okonia, Karola Maliszewskiego, Ewy Sonnenberg, Andrzeja Saja i Andrzeja Więckowskiego. Zaprasza Oficyna Wydawnicza ATUT. (Sala Zielona)

WIĘCEJ
Promocja „Fraszek-baraszek”

Promocja „Fraszek-baraszek”

W czwartek, 9 listopada, w Klubie Muzyki i Literatury odbyło sie spotkanie z prof. Ireną Gaweł, autorką książeczki Fraszki-baraszki, na którą złożyły się aforyzmy, fraszki, limeryki oraz satyryczne żarciki zwane tu przez autorkę prztyczkami. Spotkanie poprowadził prof. Bogusław Bednarek.

 

9 listopada 2017 r., godz. 18.00, Klub Muzyki i Literatury, pl. Kościuszki 10, Wrocław

Pierwsza promocja książki „Wielmożni panowie i czcigodne panie”

Pierwsza promocja książki „Wielmożni panowie i czcigodne panie”

12 października br. w Muzeum Miejskim z Żorach historyk sztuki, Sylwia Krzemińska-Szołtysek, zaprezentowała swoją książkę Wielmożni panowie i czcigodne panie. Renesansowe nagrobki figuralne na Górnym Śląsku. Odbyło się to w ramach pierwszego spotkania w cyklu poświęconym żorskim zabytkom. Jego tematem była tajemnica płyty nagrobnej – najstarszego muzealium w kolekcji żorskiej, które na oczach publiczności zostało poddane badaniu.

Oficyna Wydawnicza ATUT na 25. Wrocławskich Promocjach Dobrych Książek

Oficyna Wydawnicza ATUT na 25. Wrocławskich Promocjach Dobrych Książek

2 grudnia, PIĄTEK

godz. 15.30-16.30 Piotr Załuski podpisuje pierwszą część swoich wspomnień U siebie... Mój liryczny PRL na stoisku Oficyny Wydawniczej ATUT.
godz. 17.00-18.00 Spotkanie z Piotrem Załuskim, dziennikarzem, realizatorem telewizyjnym i pisarzem, byłym opozycjonistą i pracownikiem Radia Wolna Europa, który w rozmowie z Tomaszem Orliczem opowie o pierwszej części swoich wspomnień U siebie... Mój liryczny PRL. Zaprasza Oficyna Wydawnicza ATUT. Sala R33
godz. 16.30-17.30 Gabriel Kamiński podpisuje zbiór wierszy Jestem, ocalałem na stoisku Oficyny Wydawniczej ATUT.

WIĘCEJ
Dwie nagrody dla książki „Typografia kompletna”

Dwie nagrody dla książki „Typografia kompletna”

Niedawno wydana książka Ewy Repucho Typografia kompletna. Kultura książki w twórczości Leona Urbańskiego poświęcona postaci i twórczości wybitnego polskiego grafika i typografa, święci swoje pierwsze triumfy.

 

Książka otrzymała nagrodę w kategorii „Promocja edytorstwa” w Konkursie EDYCJA 2015/2016, organizowanym przez magazyn WYDAWCA, oraz Nagrodę Dziennikarzy 20. Poznańskich Dni Książki Naukowej.

„Lingua et gaudium” dla profesora Jana Miodka

„Lingua et gaudium” dla profesora Jana Miodka

Profesor Jan Miodek, znany, lubiany i ceniony językoznawca 24 czerwca br. obchodził jubileusz 70. urodzin. Uroczystość odbyła się na Uniwersytecie Wrocławskim, poprowadził ją Maciej Orłoś, laudację na cześć jubilata wygłosił dr hab. Bogusław Bednarek. W trakcie uroczystości wystąpił chór Gaudium, wręczono także profesorowi księgę jubileuszową Lingua et gaudium przygotowaną przez pracowników Instytutu Filologii Polskiej UWr. Oficyna Wydawnicza ATUT jest wydawcą tej publikacji.

Po prezentacji nowego wydania przewodnika po Legnicy

Po prezentacji nowego wydania przewodnika po Legnicy

Na portalach LCA.PL, damitv.pl ukazały się relacje z promocji najnowszego, piątego już wydania klasycznego przewodnika Legnica i okolice z 1977 r., autorstwa Tadeusza Gumińskiego i Edwarda Wiśniewskiego, która odbyła się w piątek, 11 grudnia br., w Akademii Rycerskiej w Legnicy.

WIĘCEJ INFORMACJI
Dziecięce płyty nagrobne

Film z promocji książki „Dziecięce płyty nagrobne na Śląsku od XVI do XVIII wieku”

Na portalu Organizacji Monarchistów Polskich ukazała się relacja ze spotkania z Małgorzatą Stankiewicz, autorką opracowania Dziecięce płyty nagrobne na Śląsku od XVI do XVIII wieku. Spotkanie odbyło się w ramach Wrocławskich Targów Dobrej Książki 3 grudnia br. Zachęcamy do obejrzenia filmu

ZAPIS SPOTKANIA

O naszych targowych imprezach oczami KZTK

Na Wrocławskich Targach Dobrych Książek odwiedziła nas Sara Glanc, redaktorka blogu KZTK (Kosz z Tanimi Książkami), o czym nie omieszkała wspomnieć w swojej relacji z imprezy:

Relacja z WTDK Sary Glanc

Prezentujemy zdjęcia, które nam przysłała z promocji albumów: Kosmos miedziorytu. Rozmowy o grafice i Street Art & Poetry of Wrocław / Sztuka ulicy i poezja Wrocławia.

Oficyna Wydawnicza ATUT na 24. Wrocławskich Promocjach Dobrych Książek

Oficyna Wydawnicza ATUT na 24. Wrocławskich Promocjach Dobrych Książek

Targi odbędą się dniach 3–6 grudnia we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia (ul. Wystawowa 1).

CZWARTEK, 3 grudnia
15.30–16.30 Dziecięce płyty nagrobne na Śląsku od XVI do XVIII wieku – prezentacja książki w formie wykładu, który poprowadzi autorka Małgorzata Stankiewicz. Zaprasza Oficyna Wydawnicza ATUT. Sala A.
16.00-17.00 Profesor Irena Gaweł podpisuje książki: Słowne igraszki i Fraszki i inne żarty. Stoisko Oficyny Wydawniczej ATUT.
17.00– 18.00 Małgorzata Stankiewicz podpisuje książkę Dziecięce płyty nagrobne na Śląsku od XVI do XVIII wieku. Stoisko Oficyny Wydawniczej ATUT.

WIĘCEJ
„Słowne igraszki

„Słowne igraszki" w „Gazecie Wrocławskiej”

W „Gazecie Wrocławskiej” z 24 listopada br. ukazała się recenzja tomiku Słowne igraszki Ireny GawełFraszka, czyli jak w niewielu słowach uchwycić nasze wielkie słabości. Maciej Sas napisał m.in.:

Jechałem w czwartek tramwajem linii 7 na wrocławskie Krzyki, czytając tę książeczkę. Co chwila się uśmiechałem. Jedna ze współpasażerek badawczo mi się przyglądała, biorąc mnie pewnie z nieszkodliwego świra. Ale jak tu się nie uśmiechać, gdy się widzi takie literackie perełki:

Raz

i pas.

Mało słów, treści wiele i na dodatek okraszonej ciętym humorem – fraszka „Słabeusz” ma więcej równie udanego rodzeństwa. Całą rodzinkę znajdziemy w nowym tomiku pani Ireny Gaweł „Słowne igraszki”. I koniecznie trzeba zapoznać się z tą wesołą, kpiarską familią.

Bibliotheca Curiosa najlepszą inicjatywą wydawniczą

Bibliotheca Curiosa najlepszą inicjatywą wydawniczą

Właśnie ogłoszono laureatów nagród „Literatury na Świecie” za rok 2014. Miło nam poinformować, że w kategorii Inicjatywy Wydawnicze nagrodę przyznano prof. Jackowi Sokolskiemu i Oficynie Wydawniczej ATUT za serię Bibliotheca Curiosa.

 

Seria prezentuje encyklopedyczną wiedzę dawnych epok, dzieła niegdyś popularne, chętnie czytane i komentowane, które później popadły w zapomnienie. Dotychczas ukazały się 24 tomy, a wśród nich Nowe Ateny. Traktat Dubitantius Benedykta Chmielowskiego – dzieło kompilacyjne o charakterze encyklopedycznym wydane w połowie XVIII w. we Lwowie; Podróże Jana z Mandeville – jeden z największych bestsellerów późnego średniowiecza, przesycone fantastyką sprawozdanie z egzotycznej wyprawy, przełożone na kilka europejskich języków; O sekretach białogłowskich Pseudo-Alberta Wielkiego – czyli edycja staropolska łacińskiego De secretis mulierum z końca XIII i początku XIV wieku, dzieło opisujące rozrodcze funkcje niewieściego organizmu, miesiączkę, powikłania porodowe i przyczyny rodzenia się monstrów oraz sposób właściwego obcowania płciowego.

WIĘCEJ
Lucian Dan Teodorovici laureatem Nagrody Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej

Lucian Dan Teodorovici laureatem Nagrody Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej

Na książkę Matei Brunul czytelnicy oddali najwięcej głosów w plebiscycie ogłoszonym na stronie Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS. Tym samym zdecydowali, że rumuński pisarz Lucian Dan Teodorovici został laureatem nagrody im. Natalii Gorbaniewskiej. W najbliższą sobotę, 17 października, poznamy zwycięzcę Angelusa. W ubiegłym roku oceny jury i czytelników były zbieżne. Jak będzie tym razem?

WIĘCEJ INFORMACJI
Zapiski bywalca okiem „Gazety Wrocławskiej

Zapiski bywalca okiem „Gazety Wrocławskiej"

O Pomruku wrocławskich salonów, książce prof. Krzysztofa Wroneckiego, cenionego kardiochirurga dziecięcego, który od lat nie przegapił żadnego ważnego wydarzenia w mieście, na łamach „Gazety Wrocławskiej” napisała Katarzyna Kaczorowska. Poniżej fragment tekstu:

Książka Krzysztofa Wroneckiego to zapis pulsu miasta. Życia, jakie toczy się na wernisażach, spotkaniach autorskich, na premierach operowych (Bywalec jest wielkim admiratorem Ewy Michnik, dyrektor Opery Wrocławskiej, i jej dokonań). Jest plotkarska tyle, ile trzeba, poważna i dowcipna w sam raz. Przede wszystkim jednak będzie doskonałą kroniką towarzyskich wydarzeń dla kogoś, kto sięgnie po nią za lat kilkanaście, by sprawdzić, czym żyły elity Wrocławia: lekarze, urzędnicy, naukowcy, samorządowcy. Gdzie bywali, o czym rozmawiali, czy żyli tylko zarabianiem pieniędzy, czy wręcz przeciwnie – tymi pieniędzmi umieli się dzielić.

Katarzyna Kaczorowska, Profesora Wroneckiego zapiski, „Polska Gazeta Wrocławska”, 2015, 7 października, s. 12

„Matei Brunul” walczy o Angelusa

„Matei Brunul” walczy o Angelusa

W finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS znalazła się powieść Matei Brunul autorstwa Luciana Dana Teodorovici, którą z rumuńskiego przełożyła Radosława Janowska-Lascar. Na stronie konkursu Patrycja Spychalska pisze:
Pytanie, które przychodzi na myśl po lekturze powieści „Matei Brunul”, dotyczy przede wszystkim relacji między jednostką, społeczeństwem a państwem totalitarnym. Można pokusić się też o wyjście poza kategorię „państwa totalitarnego” i spojrzeć na przypadek Brunula (to imię głównego bohatera) z perspektywy sytuacji teoretycznej – państwa w stylu „wielkiego brata”, które podgląda, manipuluje, eksperymentuje z jednostką angażując w tę grę całe społeczeństwo.


Zachęcamy także do głosowania na powieść Matei Brunul (na stronie Angelusa). Książka walczy bowiem również o nagrodę im. Natalii Gorbaniewskiej.

WIĘCEJ INFORMACJI
W „Gazecie Wrocławskiej” o książce „Oczami mistrza i przyjaciół. Kuchnia Polska”

W „Gazecie Wrocławskiej” o książce „Oczami mistrza i przyjaciół. Kuchnia Polska”

Oczami mistrza i przyjaciół. Kuchnia Polska to niezwykła książka kucharska – hołd złożony Lesławowi Kołodziejowi, wielkiemu szefowi kuchni, nazywanemu przez wielu mistrzem. O powstawaniu tej książki i jej bohaterze mówi Adamowi Kuźniarskiemu w wywiadzie dla „Gazety Wrocławskiej” syn mistrza, współautor książki i szef kuchni, Łukasz Kołodziej.
Oto fragment rozmowy:
Jak Pan wpadł na pomysł stworzenia książki Oczami mistrza i przyjaciół?
Marzeniem taty było wydanie własnej książki. Niestety stan zdrowia nie pozwolił mu na dokończenie pracy nad nią. Oczami mistrza i przyjaciół to hołd złożony tacie przeze mnie i 15 zaprzyjaźnionych szefów kuchni. Pomysł zakiełkował, kiedy tato odszedł od nas w listopadzie 2013 r. Zacząłem kompletowanie składu szefów. Wszyscy występujący w książce to przyjaciele taty, wszystkich łączy wielka sympatia do niego. W krótkim czasie miałem już 15 szefów.
(...)
Mieszka Pan na stałe w Norwegii, w jaki sposób udało się to wszystko skoordynować?
Wydaje mi się, że wróciło do nas dobro i dobre zasady, które wprowadzał tato w kierowanych przez siebie kuchniach w Novotelu czy Art. Hotelu. Przyjaciele taty od razu byli chętnie do współpracy. Szybko znaleźliśmy fotografików, którzy kiedy się dowiedzieli, że cały dochód ze sprzedaży książki jest przeznaczony na cele charytatywne, w tym dla dzieci z chorobą nowotworową, bez wahania zgodzili się nam pomóc za symboliczne pieniądze. Niedługo potem udało się nam zaprosić grafika. Po raz pierwszy pracował nad książką, ale postanowiłem dać mu szansę i nie zawiodłem się. Dla większości z nas to był debiut (śmiech), ale myślę, że udany!

Więcej w „Gazecie Wrocławskiej” z 27–28 czerwca 2015 r. na s. 15 (Syn mistrza mówi o tacie i kuchni... od kuchni).

Oficyna Wydawnicza ATUT na targach w Warszawie

Oficyna Wydawnicza ATUT na targach w Warszawie

Oficyna wydawnicza ATUT uczestniczyła w Warszawskich Targach Książki, które odbywały się na Stadionie Narodowym w Warszawie w dniach 19-22 maja br. Pozdrawiamy wszystkich, którzy odwiedzili nasze stoisko.

W kwietniu w „Nowych Książkach” – po pierwsze Andrzej Zawada

W kwietniu w „Nowych Książkach” – po pierwsze Andrzej Zawada

Andrzej Zawada jest bohaterem kwietniowego numeru „Nowych Książek”. Oprócz obszernej rozmowy, którą z profesorem przeprowadził Wojciech Browarny, na łamach pisma można znaleźć recenzję jego najnowszej książki eseistycznej Drugi Bresław. Zachęcamy do lektury obu tekstów. Poniżej przytaczamy fragment recenzji:

Swój tom podzielił autor na trzy części. Pierwsza, składająca się z eseju Bresław i czterech szkiców kulturowych, dotyczy przede wszystkim Wrocławia: przesiedleń i wysiedleń, historii i kultury tego wyjątkowego miejsca, w którym ludzie z wrażliwym zmysłem historii mogliby się – jak zapewnia eseista – zatopić bez pamięci, tyle tu losów i wydarzeń zapisanych w kamieniu, architekturze, przedmiotach, dokumentach i w czymś, co nazywamy genius loci.
Zawada dokonuje analizy postaw wobec Dolnego Śląska, opisuje skomplikowane związki z miejscem, emocje wyrosłe na gruncie polsko-niemieckiego sąsiedztwa. Przygląda się mitom kulturowym (mit odbudowy, mit piastowski i mit wielokulturowości), definiuje poniemieckość i kreśli jej ewolucję, bada jej funkcje i znaczenia, a także ukazuje istnienie Wrocławia jako kreacji literackiej i aktu twórczego.

Jarosław Petrowicz, Mowa miejsc, „Nowe Książki”, 2015, nr 4,  s. 9–10.

 Agata Passent o zbiorze Janusza Szubera

Agata Passent o zbiorze Janusza Szubera

O książce poetyckiej Janusza Szubera Esej o niewinności / Essay über die Unschuld – wyborze wierszy na temat Galicji, na temat zmieniających się, częściowo niezwykle tragicznych, losów regionu – coraz głośniej. Radiowa Dwójka prezentowała na swojej antenie tomik 23 marca, zaś na stronie portalu xiegarnia.pl o tej nowości wydawniczej mówi Agata Passent.

WIĘCEJ
Po spotkaniu poświęconym Andrzejowi Falkiewiczowi

Po spotkaniu poświęconym Andrzejowi Falkiewiczowi

10 marca w księgarni Tajne Komplety spotkali się przyjaciele i czytelnicy dzieł Andrzeja Falkiewicza, zmarłego w 2010 roku, by go powspominać i przypomnieć. Mieliśmy przyjemność wspólnie z wydawnictwem Warstwy organizować to spotkanie. Wśród zaproszonych gości byli prof. Jacek Łukasiewicz, Andrzej Makowiecki, Karol Maliszewski, Jakub Skurtys i Andrzej Więckowski. Rozmowę poprowadził Jarosław Borowiec.
Pozostał obraz Andrzeja Falkiewicza jako człowieka świadomie żyjącego na uboczu życia i literatury, krytyka literackiego piszącego „przy autorze”, samorodnego filozofa, przyjaciela-rabina, człowieka, który lubił spacerować z żoną nad Odrą.

W 2009 r. Andrzej Falkiewicz wydał w Ofycnie Wydawniczej ATUT Znalezione. Szkice do książki. W grudniu 2014 r., w 85-lecie urodzin Autora, Oficyna przypomniała Falkiewicza tomem pod redakcją Jarosława Borowca i Tomasza Mizerkiewicza „Nie przeczytane”. Studia o twórczości Andrzeja Falkiewicza, a Wydawnictwo Warstwy publikacją cztery szkice.

 O Andrzeju Falkiewiczu, jego książkach, książkach o nim

O Andrzeju Falkiewiczu, jego książkach, książkach o nim

Na łamach marcowego numeru „Nowych Książek” (3/2015) ukazał się tekst Konrada Zycha Falkiewicz albo o czytelniku „przypitym”, w którym zostały skonfrontowane ze sobą dwie książki: poświęcony Andrzejowi Falkiewiczowi tom Nie przeczytane i Cztery szkice jego autorstwa. Co z tego wynikło, mogą się Państwo dowiedzieć, sięgając po czasopismo. Fragment artykułu przytaczamy poniżej”:
Autor osobny. Zbitka słów, powracająca w ocenach pisarstwa Andrzeja Falkiewicza,
zdominowała myślenie o twórczości tego zmarłego w 2010 roku krytyka, prozaika i filozofa. W pewnym sensie określiła też miejsce jego eseistyki na mapie współczesnego życia literackiego w Polsce, szczególnie jako komentatora bieżących dokonań prozatorskich i poetyckich. Dość powiedzieć, że w wydanym przed paroma laty obszernym zbiorze
Dyskursy krytyczne u progu XXI wieku nazwisko Falkiewicza nie pojawia się ani razu. Osobny – znaczy bowiem tyleż „odrębny”, co „osobliwy”, „pozostający na uboczu”, „oddzielony od innych”. W pewnych sytuacjach tłumaczy się to jako „źle widziany”, „niepożądany”. Względnie – traktowany na specjalnych zasadach, według innych (tu: nieakademickich) standardów.
Tak rozumiana osobność zaciążyła, jak mi się zdaje, na – skądinąd interesującym – zbiorze
„Nie przeczytane”. Studia o twórczości Andrzeja Falkiewicza, przynoszącym materiały z ogólnopolskiej sesji poświęconej życiu i dziełu autora Mitu Orestesa, a równocześnie inicjującym prace nad jego pisarską spuścizną. Mimo iż na wstępie redaktorzy zastrzegają, że zamieszczone w tomie teksty koncentrują się na pozafilozoficznej aktywności eseisty, duża ich część (wyjątkiem np. studia Tomasza Kunza i Bartosza Dąbrowskiego) w stosunkowo niewielkim stopniu skupia się na Falkiewiczu jako czytelniku, pierwszeństwo oddając bądź jego twórczości literackiej, bądź projektowanym teoriom wspólnoty.

O bajkach Stefana Skąpskiego w „Gazecie Wrocławskiej”

O bajkach Stefana Skąpskiego w „Gazecie Wrocławskiej”

Te wiersze, pięknie prezentujące najbliższą, bo dolnośląską przyrodę, są po prostu urocze. (...) Młody czytelnik pozna krople wody, śmiesznego liska, któremu w niezwykłych okolicznościach ratuje życie kaczka, koguta – piejącego artystę. Chyba najładniejszym wierszem jest Ballada o kotkach, myszce i babuni, z której – dzięki dobroci babuni – mysz zamieszkała z kotkami „w zgodzie”. Każdy wiersz ma swoje przesłanie, docenią je i dorośli czytelnicy, dowiadujący się z Wesołego miasteczka, że „Nikt jeszcze śmiechem nie zastąpił pracy”.

Co jeszcze o tomie wierszowanych bajek Niezwykłe przygody ze świata przyrody autorstwa Stefana Skąpskiego napisała Małgorzata Matuszewska w „Gazecie Wrocławskiej”, dowie się ten, kto sięgnie po jej wydanie z 12 lutego br. i przeczyta artykuł Bardzo pogodne strofy (s. 13).

„Dziennik Gazeta Prawna” o książce Marty Brzezińskiej

„Dziennik Gazeta Prawna” o książce Marty Brzezińskiej

W dodatku Kultura do Dziennika Gazety Prawnej” (6–8 lutego 2015) Łukasz Maciejewski zamieścił recenzję najnowszej książki wydanej w serii Niemcy – Media – Kultura. Przedstawiamy fragment i zachęcamy do lektury całości.
Spektakl – granica – ekran, napisana przez Martę Brzezińską monografia kinematografii niemieckiej ostatnich dekad na przykładzie motywu muru berlińskiego, to jedna z najciekawszych filmoznawczych publikacji sezonu. Brzezińska w swojej pracy udowadnia, że kino samo w sobie jest konglomeratem nie tylko wielu sztuk, lecz także procesów i mechanizmów historycznych czy socjologicznych. Filmy odbijają się od rzeczywistości nawet wtedy, gdy są zanurzone w przeszłości.

Open Access