Szukaj produktu:

Wpisanie znaku 'spacji' zainicjuje wczytanie podpowiedzi.

Chcesz skorzystać ze szczegółowej wyszukiwarki?
Kliknij tutaj.


Szukaj w serwisie:

Opowieści dla dorosłych i opowiastki dla niedorosłych

Piszą o nas w „Odrze”

W najnowszym numerze „OdryWojciech Browarny zrecenzował książkę Mieczysława Orskiego Opowieści dla dorosłych i opowiastki dla niedorosłych. Zachęcamy do lektury (Wojciech Browarny, Kilka dobrych pytań, Odra 2011, nr 5, s. 129-130). Poniżej fragment:

Autor Opowieści... posługuje się sprecyzowanymi kryteriami oceny utworów narracyjnych, swobodnie porusza się w różnych kontekstach literatury ostatnich dekad, a przede wszystkim stawia prozaikom wymagania, które nie wynikają z aktualnej koniunktury na rynku tematów czy idei, ale z osobistej pamięci czytelniczej, wykraczającej daleko poza 1989 rok. Krytyczny dialog z pisarzami, inicjowany przez Orskiego, doprowadza do konfrontacji ich prozy z pytaniami o świadomość historyczną, narodowe samopoczucie i samookreślenie, autonomię literatury w kulturze spektaklu. Z tymi dorosłymi, ważnymi pytaniami interesująco czyta się nawet niedorosłe opowiastki Shutego czy Maślanki.

Wywiad z autorem „Lekcji dialogu”

Wywiad z autorem „Lekcji dialogu”

„Zarówno polski, jak i niemiecki maturzysta powinien znać nie tylko podstawowe fakty, ale i procesy zachodzące wokół nich. Katastrofalne błędy popełniane w przeszłości i niezwykłe sukcesy – i to wspólne, a nie kosztem sąsiada. Do zrozumienia tego procesu dochodzenia Niemców i Polaków do dzisiejszej wspólnoty interesów rok 1970 ma znaczenie przełomowe" – mówi w wywiadzie udzielonym dla czasopisma „Dialog” Adam Krzemiński, autor wydanej przez nas książki Lekcje dialogu. Mowy, eseje i wywiady (Grass, Weizsäcker, Küng, Dönhoff, Habermas, Winkler, von Thadden i inni).

Willy Brandt w Warszawie. Ciągłość i zmiana w niemieckiej polityce wobec Polski (1970-19990-2010), z Adamem Krzemińskim rozmawia Basil Kerski, „Dialog. Deutsch-Polnisches Magazin / Magazyn Polsko-Niemiecki” 2010/2011, nr 94, s. 39-46.

Stoisko wydawnictwa

Oficyna Wydawnicza ATUT na 19. Wrocławskich Promocjach Dobrych Książek

Oficyna Wydawnicza ATUT na Wrocławskim Tanim Książek Czytaniu

Oficyna Wydawnicza ATUT na Wrocławskim Tanim Książek Czytaniu

Nasza specjalna, atrakcyjna cenowo oferta przygotowana na coroczny wakacyjny kiermasz książek we Wrocławiu – beletrystyka, aforyzmy, książki dolnośląskie, ale także popularnonaukowe – zainteresowała wielu odwiedzających. Impreza była też okazją dla czytelników do spotkania się z Zofią Muzyką, współautorką wydanej przez nas książki Bilet do Izraela. Pamiętamy wspaniałą atmosferę kiermaszu, naszych Czytelników, miłą Obsługę, z pewnością spotkamy się tam z Państwem za rok.

Angela Merkel. Kariera – władza – polityka

Spotkanie z Julianem Bartoszem i jego książką "Angela Merkel. Kariera – władza – polityka"

Rzecz o Angeli Merkel jest po publikacjach o Willym Brandcie i Helmucie Kohlu trzecią pozycją o kanclerzach niemieckich w dorobku autora. W książce zostało przedstawione życie Angeli Merkel w byłej NRD, kariera w RFN, sposób sprawowania władzy oraz polityka, w tym – na zakończenie – jej stosunek do Polski.

Wiersze Marianny Bocian

Wiersze Marianny Bocian najpiękniej recytowała Dorota Świerkot

W piątek 23 kwietnia o godz. 11.00 w MBP przy ul. Chociebuskiej we Wrocławiu odbył się finał konkursu recytatorskiego „Jasno i bogato jawi się świat – najpiękniejsze wiersze Marianny Bocian”. Oficyna Wydawnicza ATUT zorganizowała konkurs wspólnie z filią nr 22 MBP przy okazji wydania obszernego wyboru wierszy Marianny Bocian. Dwanaście uczestniczek, uczennice gimnazjów i liceów, zmierzyło się z trudną poezją wrocławskiej pisarki. Poradziły sobie koncertowo. Jury w składzie Danuta Bednarek (aktorka), Maria Woś (dziennikarka radiowa), Grażyna Niewczas (kierowniczka biblioteki) i Witold Podedworny (właściciel Oficyny Wydawniczej ATUT) po burzliwej naradzie zdecydowało o przyznaniu głównej nagrody Dorocie Świerkot, uczennicy trzeciej klasy Gimnazjum Dwujęzycznego nr 48 we Wrocławiu. Drugą nagrodę zdobyła Martyna Hryniewiecka, trzecią Aleksandra Niemiec, obie uczennice z Gimnazjum Dwujęzycznego nr 10 we Wrocławiu. Wyróżniono Zofię Stankowską (Gimnazjum Dwujęzyczne nr 10 we Wrocławiu), Agnieszkę Pojasek (Gimnazjum nr 1 w Górze) i Katarzynę Futer (LO nr XV we Wrocławiu).

Viola Fischerová gościła w Kędzierzynie-Koźlu

Viola Fischerová gościła w Kędzierzynie-Koźlu

Czeska pisarka Viola Fischerová gościła w Kędzierzynie-Koźlu w ramach projektu „Bajka na każdy czas. Integracja społeczności pogranicza poprzez promocję literatury”.  Odwiedziła dzieci w szkole i bibliotece, razem z Dorotą Dobrew, Ivoną Březinovą i Marią Marjańską–Czernik uczestniczyła w konferencji prasowej prowadzonej przez dzieci połączonej z zagadkami literackimi dla zaproszonych autorek i tłumaczek.

Spotkanie z Violą Fischerovą i Dorotą Dobrew we wrocławskiej Literatce

Spotkanie z Violą Fischerovą i Dorotą Dobrew we wrocławskiej Literatce

Viola Fischerová (ur. 1935 w Brnie) czeska poetka, pisarka i tłumaczka. Należy do tzw. pokolenia '36. Córka filozofa i socjologa Josefa Ludvíka Fischera.
Jest autorką tomików poetyckich, za które była wielokrotnie nagradzana; Domek na vinici – jej najnowszy zbiór wierszy z 2009 – uzyskał nagrodę Magnesia Litera.
Spośród wcześniejszych warto wymienić: Propadání (1957, zatrzymany przez cenzurę), Zádušní básně za Pavla Buksu (1993), Babí hodina (1994/1995, nagroda Czeskiej Fundacji Literackiej; polskie wydanie: Babia godzina, 2007), Odrostlá blízkost (1996), Divoká dráha domovů (1998), Matečná samota (2002, nominacja do nagrody Magnesia Litera), Nyní (2004, nagroda Dresdner Lyrikpreis 2006), Předkonec (2007), Písečné dítě (2007).
Pisze również dla dzieci: Co vyprávěla dlouhá chvíle (2006, nagroda Magnesia Litera za najlepszą książkę dla dzieci i młodzieży i Złota Wstęga czeskiej sekcji IBBY; polskie wydanie: Opowieści Dłużącego się Czasu, 2008), O Dorotce a psovi Ukšukovi (2007).
Poetka zajmuje się również przekładami poezji polskiej, niemieckiej i włoskiej (M. Białoszewski, Witkacy, H. M. Enzensberger, U. Hahn, K. Kiwius, S. Kirsch, A. M. Ripellino). W jej tłumaczeniu wyszły też w Czechach Listy do Felicji F. Kafki i Drugi proces E. Canettiego.
Wiersze Violi Fischerovej ukazały się dotąd w przekładach niemieckim, angielskim, francuskim, hiszpańskim, włoskim, rosyjskim, białoruskim, serbskim i chorwackim.

Dorota Dobrew – wydawca, tłumaczka z bułgarskiego (Damian Damianow, Elisaweta Bagriana) oraz z czeskiego – poezja: Viola Fischerová, Petr Borkovec, Radek Fridrich, Roman Telerovský, Vratislav Effenberger, poeci czeskiego undergroundu i in.; proza: Pavel Landovský, Remanent, Květa Legátová, Żelary, Hanulka Jozy, Petra Hůlová, Czas Czerwonych Gór, Jan Karafiát, Świetliki [adaptacja teatralna], Viola Fischerová, Opowieści Dłużącego się Czasu, Tomáš Přidal, Kokosowa małpa, Přemysl Rut, Lunatyczny przewodnik po Pradze, Karel Michal, Straszydła na co dzień (nagroda „Literatury na Świecie” 2008).

Ewa Kofin gościem Akademii Muzycznej we Wrocławiu – promocja książki „Ich słowa”

Ewa Kofin gościem Akademii Muzycznej we Wrocławiu – promocja książki „Ich słowa”

Ich słowa to zbiór wywiadów z artystami muzykami, które Ewa Kofin przeprowadziła wcześniej dla gazet i czasopism. Spośród wielu rozmów autorka wybrała te najstarsze, chcąc upamiętnić dawne wypowiedzi wybitnych postaci z życia muzycznego w Polsce, a także muzyków najbardziej zasłużonych dla Wrocławia (m.in. Światosława Richtera, Witolda Lutosławskiego, Bernarda Ładysza, Adama Kopycińskiego).

Mecenat artystyczny biskupa wroclawskiego Jana V Thurzona

Nagroda im. Ks. Janusza Pasierba za rok 2009 dla Aleksandry Szewczyk

Miło nam poinformować, że nasza autorka, dr Aleksandra Szewczyk, otrzymała za książkę Mecenat artystyczny biskupa wrocławskiego Jana V Thurzona (1506-1520) Nagrodę im. Ks. Janusza Pasierba za rok 2009.

Publikacja została nagrodzona „za wnikliwą analizę działalności fundacyjnej wybitnego hierarchy i mecenasa sztuki w szerokim historycznym kontekście i religijno-społecznym i artystycznym Śląska na przełomie Średniowiecza i nowożytności”.

Piotr Retecki w Bibliotece pod Atlantami w Wałbrzychu – prezentacja książki

Piotr Retecki w Bibliotece pod Atlantami w Wałbrzychu – prezentacja książki "Górnictwo w Wałbrzychu w latach 1945-1948"

Górnictwo w Wałbrzychu w latach 1945-1948 to praca poświęcona historii powiatu wałbrzyskiego w przełomowym dla niego okresie 1945-1948, kiedy zamieszkująca go ludność niemiecka została w większości wysiedlona, a w jej miejsce pojawili się Polacy przyjeżdżający z całej Europy. Autor opisuje proces formowania się nowej społeczności i wpływ, jaki miał tenże proces na wałbrzyskie górnictwo.

Premiera książki Grażyny Kotlubei i Zofii Muzyki „Bilet do Izraela”

Premiera książki Grażyny Kotlubei i Zofii Muzyki „Bilet do Izraela”

Książka jest zbiorem listów, które pisały do siebie matka i córka, przebywające wtedy za granicą  – Zofia w Izraelu, Grażyna w Austrii. Autorki rozmawiają o judaizmie i innych religiach, historii Bliskiego Wschodu i własnej rodziny oraz o trudnościach, przed jakimi stoją społeczeństwa multikulturowe.

18. Wrocławskie Promocje Dobrych Książek 2009

18. Wrocławskie Promocje Dobrych Książek 2009

Spotkanie z Adamem Chmielewskim i jego książką

Spotkanie z Adamem Chmielewskim i jego książką "Psychopatologia życia politycznego. Podręcznik ilustrowany"

Książka Adama Chmielewskiego jest zbiorem ilustracji dla tezy, zgodnie z którą obecny kształt polskiej przestrzeni politycznej jest rezultatem zjawisk patologicznych o podłożu psychicznym, skutkiem tych psychopatologii jest zaś powolne osuwanie się polskiej polityki w stan degeneracji, która pod wieloma względami wydaje się już nieodwracalna.

Fotorelacja ze spotkania z Małgorzatą Stankiewicz i jej książką

Fotorelacja ze spotkania z Małgorzatą Stankiewicz i jej książką "Gościszów. Dzieje zamku" w Bibliotece w Nowogrodźcu

Gościszów. Dzieje zamku to książka poświęcona zamkowi w Gościszowie koło Bolesławca, jednemu z ogromnej liczby ginących zabytków architektury na Śląsku. Autorka opisuje dzieje zamku jako dzieła sztuki i przedstawia jego najciekawszych mieszkańców, wiele miejsca poświęca też Casparowi von Warnsdorff, fundatorowi przebudowy zamku z początku XVII w., człowiekowi wybitnemu, ale zupełnie nieznanemu tak niemieckiej, jak i polskiej literaturze historycznej.

Fotorelacja ze spotkania z Sylvą Fischerovą i jej zbiorem opowiadań

Fotorelacja ze spotkania z Sylvą Fischerovą i jej zbiorem opowiadań "Cud" (wrocławska "Literatka")

O Autorce i książce:

Sylva Fischerová (ur. 1963) – czeska poetka i prozaiczka. Córka Josefa Ludvíka Fischera – filozofa, socjologa i pierwszego rektora Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu, siostra wybitnej poetki Violi Fischerovej. Do osiemnastego roku życia mieszkała w Ołomuńcu, potem przeniosła się do Pragi, gdzie na Uniwersytecie Karola studiowała filozofię, fizykę oraz filologię klasyczną.
Wydała tomiki wierszy: Chvĕní závodních koní (Drżenie koni wyścigowych, 1986), Velká zrcadla (Wielkie lustra, 1990), V podsvĕtním mĕstĕ (W podziemnym mieście, 1994), Šance (Szansa, 1999), Krvavý koleno (Krwawe kolano, 2005). Oprócz zbioru opowiadań Zázrak (Cud, 2005) napisała również książkę dla dzieci Júla a Hmýza aneb Cesta do Juliiny zemĕ (Julia i Hymza ablo droga do ziemii Julii, 2006).

Cud to dziesięć historii mniej lub bardziej poważnych, które obrazują czeską mentalność. Umieszczone zostały w realiach ostatnich trzydziestu lat. Czytelnik znajdzie tu sytuacje, jakie zna z własnego życia: imprezy przy beczce piwa, nie zawsze pożądane spotkania na dworcu, porządkowanie biblioteki ojca, szpitalne rozmowy na ginekologii, śmierć najbliższych. Bohaterka tej książki mówi o cudach, ale nie znaczy to, że w cuda wierzy.

Fischerova w prozie nie przestaje być poetką. Operuje językiem potocznym i pisze o codzienności, jednak opowieści te mają też wymiar metafizyczny i filozoficzny.

Fotorelacja ze spotkania z Julianem Bartoszem i jego książką

Fotorelacja ze spotkania z Julianem Bartoszem i jego książką "Ostatnie zapiski zgryźliwego dogmatyka"

Julian Bartosz, historyk, wrocławski dziennikarz, przyznaje, że już się na tyle postarzał, że czas na wspomnienia. Kto pamięta go z dawnych lat - powie, że to raczej dowód na to, że znany z niespożytego temperamentu dziennikarz i niemcoznawca ciągle jest w formie, nie zamilkł. Bo czy coś jest w stanie stępić pióro Zgryźliwego Dogmatyka. Bartosz "ukrywał się" pod tym pseudonimem w założonym przez siebie tygodniku "Sprawy i Ludzie". Jego komentarze wywoływały wściekłość w komitetach i odrazę w kręgach nielegalnej wówczas opozycji politycznej. A wszystko to ,,działo się w dziejowej dziurze. Polski wtedy rzekomo nie było", jak pisze. Po kilku latach medialnego milczenia wraca do tych czasów ze świadomością podejmowanego ryzyka, gdyż wspomnienia są jak potłuczone szkło, chodzić po nim nie należy - pokaleczyć się można.

16. Wrocławskie Promocje Dobrych Książek 2007

16. Wrocławskie Promocje Dobrych Książek 2007

Open Access

 

Używamy plików cookies, aby zapewnić najlepszą jakość. Kontynuując korzystanie z naszej strony, zgadzasz się z naszą polityką dotyczącą plików typu cookies.