Szukaj produktu:

Wpisanie znaku 'spacji' zainicjuje wczytanie podpowiedzi.

Chcesz skorzystać ze szczegółowej wyszukiwarki?
Kliknij tutaj.


Szukaj w serwisie:

Spotkanie z Edwardem Sakowskim

Spotkanie z Edwardem Sakowskim, autorem książeczki dla dzieci „Do fotografa przyszła żyrafa…”

1 czerwca 2023 roku w ramach świętowania Dnia Dziecka odbyło się spotkanie z Edwardem Sakowskim – autorem dwujęzycznej książeczki dla dzieci Do fotografa przyszła żyrafa… Wydarzenie zorganizowano w bibliotece w Dunedin w Nowej Zelandii, ponieważ autor mieszka na antypodach. Podczas spotkania opowiadał m.in. o procesie powstawaniu książki od samego początku, aż po efekt końcowy. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w spotkaniu.

Promocja czasopism naukowych w czasie Międzynarodowych Targów Książki

Zapraszamy do rozmów z redaktorami czasopism naukowych w czasie Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie 2023 (stoisko Oficyny Wydawnicej ATUT, nr 139, w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie)

Czwartek, 25 maja, g. 13.00–15.00 – spotkanie z redaktor naczelną „Linguistische Treffen in Wrocław”, prof. Joanną Szczęk

Piątek, 26 maja, g. 11.00–13.00 – spotkanie z redaktor naczelną czasopisma naukowego „Studia Translatorica”, prof. Anną Małgorzewicz

Piątek, 26 maja, g. 13.00–15.00 – spotkanie z sekretarzem redakcji czasopisma „Filoteknos. Literatura dziecięca – mediacja kulturowa – antropologia dzieciństwa”, Justyną Zając

Sobota, 27 maja, g. 11.00–13.00 – spotkanie z redaktorem naczelnym czasopisma „Orbis Linguarum”, prof. Edwardem Białkiem

Sobota, 27 maja, 13.00–15.00 – spotkanie z sekretarzem redakcji czasopisma „Beiträge zur allgemeinen und vergleichenden Sprachwissenschaft / Contributions to General and Comparative Linguistics”, dr. Łukaszem Solarzem

 

Więcej zdjęć tutaj ⇒

Więcej zdjęć tutaj ⇒

WIĘCEJ
12. Targi Książki Regionalnej SILESIANA

12. Targi Książki Regionalnej SILESIANA

Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu zaprasza na coroczne Targi Książki Regionalnej, które odbędą się na placu Solnym. Będzie to okazja by zapoznać się z regionalnymi wydawcami i zaopatrzyć w najciekawsze książki. Poza stoiskami targowymi polecamy spotkania autorskie, spacery okołoliterackie oraz terenową grę miejską.

Cykl spotkań autorskich z Janem Węglowskim

Cykl spotkań autorskich z Janem Węglowskim

Od marca do maja 2023 roku na terenie Wrocławia i okolic odbył się cykl spotkań z Janem Węglowskim, autorem dwóch książek satyrycznych Roztrójenie jaźni, czyli bardzo serdecznie dziękuję Państwu oraz Przodem do tyłu, czyli postęp wsteczny. Publikacje to zbiory tekstów satyrycznych wygłaszanych przez autora przez ponad 25 lat w Radiu Wrocław oraz Programie Trzecim Polskiego Radia. Jan Węglowski znany jest Czytelnikom nie tylko jako pisarz, lecz także jako aktor występujący we Wrocławskim Teatrze Piosenki, Wrocławskim Teatrze Komedia czy w Antykabarecie „Dobry Wieczór we Wrocławiu”. Spotkania miały formę stand-upu, a wygłaszane teksty niezmiennie rozbawiały publiczność. Autor przeplatał skecze, grą na pianinie oraz wykonaniami piosenek zarówno nowych, jak i tych znanych publiczności z czasów, gdy występował jeszcze w Teatrze Kalambur.

Spotkanie w Tajnych Kompletach ⇒

ATUT na targach w Lipsku 2023

ATUT na targach w Lipsku 2023

Od 27 do 30 kwietnia 2023 roku ATUT na targach książki w Lipsku. Zapraszamy na stoisko targowe, wydawnictwa (Hala 4, stoisko E 400), gdzie będziemy promować nasze czasopisma naukowe: „Orbis Linguarum”, „Studia Translatorica”, „Linguistische Treffen in Wrocław”, „Filoteknos”, „Beiträge zur allgemeinen und vergleichenden Sprachwissenschaft / Contributions to General and Comparative Linguistics”.

30. Wrocławskie Targi Dobrych Książek

Oficyna Wydawnicza ATUT na 30. Wrocławskich Targach Dobrych Książek

 SPOTKANIA AUTORSKIE W SALACH

PIĄTEK, 2 grudnia

g. 18.00-18.50, Sala Zielona

Jakie odpowiedzi na trapiące obecnie ludzkość bolączki mieliby żyjący przed wiekami mędrcy, filozofowie, mnisi, eremici, prorocy i apostołowie? Czy dawni pisarze mają nam wciąż coś do powiedzenia? Oficyna Wydawnicza ATUT zaprasza na spotkanie wokół książki „Dies irae”, jednej z najważniejszych polskich publikacji tego roku zdaniem Instytutu Książki w Krakowie („New Books from Poland”). Z autorem, Bartoszem Jastrzębskim, rozmawiać będzie Jacek Grębowiec.

SOBOTA, 3 grudnia

g. 12.00-12.50, Sala Zielona

Znamy go jako autora neonów eksponowanych w przestrzeni miast Dolnego Śląska. Jerzy Werszler jednak równie mocno utożsamia się z rysunkiem. O wrocławskim plastyku i jego dziełach opowie syn artysty, Rafał Werszler, autor książki „W świecie rysunku. Jerzy Werszler – jubileusz 60-lecia pracy twórczej”. Zaprasza Oficyna Wydawnicza ATUT.

g. 14.00-14.50, Sala Niebieska

Oficyna Wydawnicza Atut oraz Instytut Piastów Śląskich mają zaszczyt zaprosić na niezwykłą średniowieczną bitwę. Do boju przystąpią: pisarka Joanna Żak-Bucholc, autorka książek „Jaworowi ludzie I” i „Jaworowi ludzie II”, oraz historyk Piotr Piss z Instytutu Piastów Śląskich. Zderzenie literackiej fikcji z historycznymi realiami okaże się zapewne polem niesamowicie zajmującej dyskusji. A inspiracją będzie Bolko II świdnicko-jaworski, jego zasługi dla ziemi dolnośląskiej oraz epoka, w której żył.

g. 15.00­-15.50, Sala Zielona

„Jedno zdrowie. Ludzie i inne gatunki” – wykład prezentacja Hanny Mamzer promujący książkę o tym samym tytule, próbującą odpowiedzieć na pytania rodzące się wokół kwestii zależności zdrowia ludzi i osób nie-ludzkich. Zaprasza Oficyna Wydawnicza ATUT.

g. 17.00-17.50, Sala Zielona

O najnowszej poezji polskiej, omijając utarte szlaki – Oficyna Wydawnicza ATUT zaprasza na spotkanie z Karolem Maliszewskim, autorem książki „Język w ogniu i inne metafory krytycznoliterackie”. Moderacja: Radosław Wiśniewski.

NIEDZIELA, 4 grudnia

g. 14.00-14.50, Sala Niebieska

„Postęp wsteczny programem narodu” – stand-up Jana Węglowskiego, promujący jego książkę satyryczną „Przodem do tyłu, czyli postęp wsteczny”. Zaprasza Oficyna Wydawnicza ATUT.

 

PODPISYWANIE KSIĄŻEK NA STOISKU WYDAWNICTWA

PIĄTEK, 2 grudnia

g. 13.00-14.00 Zdzisław Ilski podpisuje książkę „System wyborczy do Izby Poselskiej parlamentu Polski przedrozbiorowej, Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego” na stoisku Oficyny Wydawniczej ATUT.

15.00-16.00 Szymon Koprowski podpisuje powieść „Jaśmin Babel rusza w świat” na stoisku Oficyny Wydawniczej ATUT.

16.50–17.50 Bartosz Jastrzębski podpisuje książkę „Dies irae” na stoisku Oficyny Wydawniczej ATUT.

SOBOTA, 3 grudnia

12.30-13.30 Maciej Małachowicz podpisuje książkę „900 lat dachówki ceramicznej w Polsce” na stoisku Oficyny Wydawniczej ATUT.

13.30-14.00 Rafał Werszler podpisuje książkę „W świecie rysunku. Jerzy Werszler – jubileusz 60-lecia pracy twórczej” na stoisku Oficyny Wydawniczej ATUT.

14.00-15.00 Ryszarda Słońska podpisuje książkę „Osoba (nie)ludzka” na stoisku Oficyny Wydawniczej ATUT.

15.00–16.00 Joanna Żak-Bucholc podpisuje powieść „Jaworowi ludzie II. Rzecz o czasach księżnej Agnieszki” na stoisku Oficyny Wydawniczej ATUT.

16.00-17.00 Hanna Mamzer podpisuje książkę „Jedno zdrowie. Ludzie i inne gatunki” na stoisku Oficyny Wydawniczej ATUT.

18.00–19.00 Karol Maliszewski podpisuje książkę „Język w ogniu” na stoisku Oficyny Wydawniczej ATUT.

NIEDZIELA, 4 grudnia

12.50-13.50 Jan Węglowski podpisuje książkę „Przodem do tyłu, czyli postęp wsteczny” na stoisku Oficyny Wydawniczej ATUT


 

Spotkanie z Janem Węglowskim

Spotkanie z Janem Węglowskim

Zapraszamy do wrocławskiego Klubu Muzyki i Literatury na prezentację książki satyrycznej Jana Węglowskiego pt. Przodem do tyłu, czyli postęp wsteczny. W czasie spotkania oprócz wybranych tekstów będzie można posłuchać też kilku piosenek w wykonaniu autora. Wstęp jest wolny!
Klub Muzyki i Literatury, 29 listopada (wtorek) 2022 r., godz. 18.00

New Books from Poland

"Dies irae" jedną z najciekawszych polskich książek 2022 roku

Publikacja Bartosza Jastrzębskiego Dies irae. Szkice nienowoczesne znalazła się w prestiżowym katalogu ,,New Books from Poland 2022", przygotowywanym przez Instytut Książki. Katalog jest przeglądem najważniejszych i najciekawszych tytułów, które ostatnio zyskały uznanie w Polsce. Służy do promocji polskiej literatury za granicą, między innymi podczas międzynarodowych targów.

New Books from Poland 2022
Konkurs na Powieść Inspirowaną Historią Dolnośląskich Zamków Świny i Niesytno

Konkurs na Powieść Inspirowaną Historią Dolnośląskich Zamków Świny i Niesytno

Oficyna Wydawnicza ATUT oraz spółki Zamek Świny i Zamek Niesytno ogłaszają konkurs literacki na powieść nawiązującą do historii tych zamków. Zwycięzca konkursu otrzyma 10 tysięcy złotych, a jego książka zostanie wydana przez Oficynę Wydawniczą ATUT.

Celem konkursu jest upowszechnienie historii zamków Świny i Niesytno oraz zwiększenie ich atrakcyjności poprzez powiązanie z nimi postaci literackich i historycznych faktów. Powieść ma być adresowana do czytelników w wieku od 12 lat do 100, a szczególnie do młodego odbiorcy.

W konkursie mogą wziąć udział zarówno pisarze z literackim dorobkiem, jak i debiutanci. Autorzy na napisanie powieści mają ponad rok, termin składania prac mija 15 września 2023 roku. Wydawnictwo dysponuje opracowaniami historycznymi dotyczącymi zamków Świny i Niesytno, osoby zamierzające napisać powieść mogą wystąpić do wydawnictwa z prośbą o przekazanie tych materiałów.

Konkurs został objęty patronatem honorowym Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego.

Spotkanie wokół antologii Na ulicach wyobrażeń / Auf den Straßen des Imaginären

Spotkanie wokół antologii Na ulicach wyobrażeń / Auf den Straßen des Imaginären

14 czerwca w Rzeszowie odbędzie się prezentacja dwujęzycznej, polsko-niemieckiej antologii wierszy 17 polskich poetów Na ulicach wyobrażeń. 115 wierszy polskich / Auf den Straßen des Imaginären. 115 polnische Gedichte. W wydarzeniu wezmą udział autorzy zamieszczonych tekstów: Józef Baran, Jakub Kornhauser, Krystyna Lenkowska, Łukasz Nicpan oraz Zofia Berdychowska i Jan Wolski, a także tłumaczki – Zofia Bilut-Homplewicz, Anna Hanus, Marlis Lami, Ruth Maloszek – i autorka ilustracji do książki Małgorzata Drozd-Witek. Spotkanie poprowadzi Magdalena Rabizo-Birek. Zapraszamy!


Kiedy: 14 czerwca, godz. 13.00
Gdzie: Rzeszów, Galeria Instytutu Sztuk Pięknych UR, al. mjr. W Kopisto 2a

Klaus Bachmann gościem „Ogrodu pytań”

Klaus Bachmann gościem „Ogrodu pytań”

10 maja w Centrum „Łowicka” w Warszawie w ramach cyklu „Ogród pytań” odbędzie się spotkanie z prof. Klausem Bachmannem, promujące jego nową książkę Problem z Guliwerem. Dlaczego Niemcy stają się coraz większe, a Europa coraz mniejsza. Z autorem rozmawiał będzie Tadeusz Bartoś, temat spotkania to: Niemcy, Polska, Ukraina, Rosja – prawda, stereotyp, fałsz. Zapraszamy!


10 maja (wtorek), g. 19:00
Centrum „Łowicka” Dom Kultury
w Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy
ul. Łowicka 21

29. Wrocławskie Targi Dobrych Książek

29. Wrocławskie Targi Dobrych Książek

Oficyna Wydawnicza ATUT na 29. Wrocławskich Promocjach Dobrych Książek

Plan spotkań autorskich:
CZWARTEK, 2 grudnia
godz. 16.50–17.50: Krzysztof Czaja podpisuje powieść "Jeszcze wyrosną skrzydła aniołom z Nadodrza…" (przy stoliku w wyznaczonej strefie).
godz. 18.10–19.00, Sala Czerwona: Oficyna Wydawnicza ATUT zaprasza na promocję powieści "Jeszcze wyrosną skrzydła aniołom z Nadodrza…" z udziałem autora, Krzysztofa Czai. Spotkanie poprowadzi Joanna Tomaszek.
PIĄTEK, 3 grudnia
godz. 16.00–17.00: Szymon Koprowski podpisuje powieść "Requiem dla Wrocławia" (przy stoliku w wyznaczonej strefie).
godz. 16.00–16.50, Sala Czerwona: Sportowa rewolucja z perspektywy dolnośląskiego miasta – wykład-prezentacja Tomasza Przerwy i Bartłomieja Perlaka, autorów książki "Reichenbach / Dzierżoniów. Historia sportowych pasji i polityki".
godz. 17.15–18.15: Tomasz Przerwa i Bartłomiej Perlak podpisują książkę "Reichenbach / Dzierżoniów. Historia sportowych pasji i polityki" (przy stoliku w wyznaczonej strefie).
godz. 17.00–17.50, Sala Czerwona: Oficyna Wydawnicza ATUT zaprasza na spotkanie z Szymonem Koprowskim, autorem powieści "Requiem dla Wrocławia". Moderacja: Andrzej Walter.
SOBOTA, 4 grudnia
godz. 12.00–13.00: Piotr Załuski podpisuje powieść "Osaczenie" (przy stoliku w wyznaczonej strefie).
godz. 13.30–14.20, Sala Czerwona: Gastronomia wrocławska w czasach siermiężnego socjalizmu – wykład-prezentacja Romualda M. Łuczyńskiego, autora książki "Gastronomia wrocławska w czasach małej stabilizacji (1957–1970)".
godz. 14.45–15.45: Romuald M. Łuczyński podpisuje książkę "Gastronomia wrocławska w czasach małej stabilizacji (1957–1970)" (przy stoliku w wyznaczonej strefie).
godz. 16.00–17.00: Stefan Skąpski podpisuje książkę "Gdy byłem prezydentem Wrocławia i później". Wspomnienia (przy stoliku w wyznaczonej strefie).
NIEDZIELA, 5 grudnia
godz. 12.00-13.00: Stanisław Bereś podpisuje książkę "Niepamięć. O literaturze polskiej XX wieku" (przy stoliku w wyznaczonej strefie).
godz. 13.30–14.20, Sala Czerwona: Jak rodziło się kino w Japonii? – wykład-prezentacja Dawida Głowni związany z jego książką pt. "Początki kina w Japonii na tle przemian społeczno-politycznych kraju".
godz. 14.45–15.45: Dawid Głownia podpisuje książkę "Początki kina w Japonii na tle przemian społeczno-politycznych kraju" (przy stoliku w wyznaczonej strefie).

Romuald M. Łuczyński - spotkanie autorskie w trakcie Wrocławskich Targów Dobrej Książki

Romuald M. Łuczyński spotkał się z miłośnikami swojej twórczości w trakcie Wrocławskich Targów Dobrej Książki

WIĘCEJ INFORMACJI
Krzysztof Czaja - spotkanie w Gminnej Bibliotece w Kątach Wrocławskich

Krzysztof Czaja - spotkanie w Gminnej Bibliotece w Kątach Wrocławskich

Fotorelacja ze spotkania Krzysztofa Czai w Gminnej Bibliotece w Kątach Wrocławskich.

Autor promował swoją powieść osadzoną w latach 50. i 60., a poświęconą wrocławskiemu Nadodrzu – „Jeszcze wyrosną skrzydła aniołom z Nadodrza”.

Krzysztof Czaja gościem wrocławskich „Faktów”.

Krzysztof Czaja był gościem wrocławskich „Faktów”. Opowiadał o swojej powieści Jeszcze wyrosną skrzydła aniołom z Nadodrza..., w której wrócił do czasów swojego dzieciństwa przeżytego we Wrocławiu na Nadodrzu, w dzielnicy trudnej, ale szczęśliwej.

Zapis spotkania

Stanisław Bereś gościem Klubu Muzyki i Literatury

Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zorganizował spotkanie ze Stanisławem Beresiem połączone z prezentacją książki Niepamięć. O literaturze polskiej XX wieku. Prowadzenie spotkania Karol Maliszewski.

 

Kilka słów o książce Niepamięć. O literaturze polskiej XX wieku. Na ogół lubimy wyprawy, bo pozwalają odkrywać rzeczy nieznane. Szczególnie intrygujące są wyprawy pod prąd czasu. Niekiedy wracamy z nich z cennymi zdobyczami, innym razem z zastanawiającymi ułomkami albo z przekonaniem, że ujrzeliśmy zarys czegoś ważnego, co nas przerasta, jeszcze kiedy indziej napotykamy cmentarzysko, którego lepiej nie dotykać, tylko oglądać z daleka. Dlatego przetrząsanie ludzkiej pamięci i buszowanie w starych papierzyskach – w archiwach lub na strychach – w poszukiwaniu dawno umarłych spraw, węszenie za tropami, które dawno się zatarły lub zostały umyślnie zatarte, to przyjemność dwuznaczna. To książka, która opowiada o kilku tego typu wyprawach w poszukiwaniu spraw przez kogoś zapomnianych albo ukrytych – przed sobą lub innymi. Czasem dlatego, że za bardzo bolały, a czasem dlatego, że dotyczyły kwestii wstydliwych lub hańbiących. Zwłaszcza gdy stał za nimi interes państwa. Nie ma tu osądów ludzkich sumień, bo nie od tego jest historyk literatury. Jego rolą jest wyjaśnianie mechanizmów, zwłaszcza spraw i tekstów, które nie zostawiły po sobie śladów albo zostawiły, ale ktoś zadał sobie trud ich zasypania. Tom ten przypomina, że wciąż żyją ludzie pamiętający rzeczy, które powinny być utrwalone, bo pozwalają zrozumieć, czym naprawdę jest człowiek i jak okropnych rzeczy dokonywał, i że są archiwa, w których spoczywają dokumenty zdradzające drugą – ponurą i przykrą – twarz historii literatury, o której nie chcemy pamiętać.

ZAPIS SPOTKANIA
29 Ogólnopolski Przegląd Książki Krajoznawczej i Turystycznej

29 Ogólnopolski Przegląd Książki Krajoznawczej i Turystycznej

Zachęcamy do głosowania na publikacje wydane w naszej oficynie, zgłoszone do 29 Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej. Głosowanie trwać będzie od 15 października do 15 listopada 2021 roku.

 

Gastronomia wrocławska w czasach małej stabilizacji (1957–1970)

ZAGŁOSUJ TUTAJ

 

Reichenbach / Dzierżoniów. Historia sportowych pasji i polityki

ZAGŁOSUJ TUTAJ

 

Działalność kulturalna hrabiny Friederike von Reden (1774–1854)

ZAGŁOSUJ TUTAJ

Spotkanie z Krzysztofem Czają

Spotkanie z Krzysztofem Czają

6 października w Klubie Muzyki i Literatury odbyło się spotkanie z Krzysztofem Czają.
Autor zaprezentował swoją powieść Jeszcze wyrosną skrzydła aniołom z Nadodrza.
Spotkanie poprowadził Gabriel Leonard Kamiński.

Jan Stanisław Witkiewicz laureatem nagrody ZPPnO

Jan Stanisław Witkiewicz laureatem nagrody ZPPnO

Jan Stanisław Witkiewicz, autor wydanej u nas książki Muzyka i taniec. Wybór tekstów, został laureatem dorocznej Nagrody Literackiej Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie z siedzibą w Londynie (edycja 2021). Pisarz otrzymuje nagrodę ZPPnO za całokształt twórczości – wybitne zasługi w popularyzacji baletu i kultury muzycznej w Polsce oraz w utrwalaniu wysokich standardów artystycznych na świecie.

WIĘCEJ INFORMACJI
Spotkanie z Krzysztofem Czają, autorem książki „Jeszcze wyrosną skrzydła aniołom z Nadodrza...”

Spotkanie z Krzysztofem Czają, autorem książki „Jeszcze wyrosną skrzydła aniołom z Nadodrza...”

25 września w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu odbyło się spotkanie z Krzysztofem Czają, autorem książki „Jeszcze wyrosną skrzydła aniołom z Nadodrza...”.  Poprowadziła je Olga Szelc.


Jeszcze wyrosną skrzydła aniołom z Nadodrza… – to powieść o dzieciach Wrocławia urodzonych po wojnie, w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych oraz ich rodzicach przybyłych ze Lwowa, Wileńszczyzny, z Kresów i Małopolski. To historia rodzinna Marianny, jej przedwcześnie zmarłego męża Jana, ich dzieci, a także kolegów z tej samej „parafii”, sąsiadów z kamienicy, krewnych i przyjaciół, robotników pobliskiej ciepłowni, gazowni, zajezdni tramwajowej, ojców i matek, a także ludzi z tzw. marginesu społecznego. Opowieść wpisana w koloryt poniemieckich kamienic oraz starych podwórek z nieodłącznym trzepakiem, która rozgrywa się w jednej z najbardziej niebezpiecznych podówczas dzielnic miasta, zwanej drugim „trójkątem bermudzkim”. To wreszcie historia trudnego życia nowych mieszkańców miasta, ich nadziei i rozczarowań, ale także barwnego dzieciństwa, okresu dojrzewania i wchodzenia w dorosłość kumpli z boiska, „muszkieterów”, uczniów pobliskiej podstawówki z łobuzerską fantazją i skłonnością do draki.
Jednym słowem – literacka próba rewitalizacji pamięci o świecie, którego już nie ma…

Prezentacja książki "Osaczenie". Spotkanie z Piotrem Załuskim

1 września (środa) 2021 r. w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu odbyło się spotkanie z Piotrem Załuskim, który promował swoją najnowszą powieść o pierwszych latach powojennych w Polsce pt. Osaczenie. Rozmowę z autorem poprowadził Marcin Bradke, fragmenty czytał Tomasz Orlicz.

Zapis spotkania

Promocja książki pt. ''Działalność kulturalna hrabiny Friederike von Reden (1774–1854)''

23 sierpnia (poniedziałek) 2021 r. w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu odbyła się prelekcja Urszuli Bończuk-Dawidziuk pt. ''Pobożna wdowa i skuteczna lobbystka. Hrabina Friederike von Reden w centrum wydarzeń w Prusach w I połowie XIX wieku''. W ramach spotkania autorka promowała swoją książkę pt. Działalność kulturalna hrabiny Friederike von Reden (1774–1854).

Zapis spotkania

"Requiem dla Wrocławia" - Portal Księgarski prezentuje wywiad z autorem Szymonem Koprowskim

Redakcja Portalu Księgarskiego prezentuje rozmowę z autorem powieści Requiem dla Wrocławia Szymonem Koprowskim.

CZYTAJ WIĘCEJ

Rozmowa z Szymonem Koprowskim w Tygodniku ANGORA

Przedstawiamy rozmowę z Szymonem Koprowskim, rysownikiem i malarzem, autorem książki Requiem dla Wrocławia

WIĘCEJ

Rozmowa z Piotrem Stanisławem Załuskim, autorem tomu "Osaczenie"

Redakcja Portalu Księgarskiego www.ksiazka.net.pl oraz Oficyna Wydawnicza ATUT przedstawiają rozmowę z dziennikarzem, scenarzystą, reżyserem i realizatorem filmowym  Piotrem Stanisławem Załuskim, auorem tomu Osaczenie, pierwszej części pięcioksięgu Na wolności.

CZYTAJ WIĘCEJ
Wywiad z Maciejem Bieszczadem, autorem zbioru opowiadań pt.

Wywiad z Maciejem Bieszczadem, autorem zbioru opowiadań pt. "Ulewa".

Redakcja Portalu Księgarskiego www.ksiazka.net.pl przedstawia rozmowę z Maciejem Bieszczadem, autorem głośnego zbioru opowiadań pt. Ulewa. Książkę opublikowały: Oficyna Wydawnicza ATUT z Wrocławia i Instytut Literatury z Krakowa.

CZYTAJ WIĘCEJ

"Gastronomia Wrocławska..." - Romuald Łuczyński gościem Polskiego Radia Wrocław

Legendarne lokale, działalność rozrywkowa, życie towarzyskie, jadłospisy i wiele innych tematów można odnaleźć w wydanym właśnie opracowaniu Gastronomia wrocławska w czasach malej stabilizacji (1957-70).
Jego autor Romuald Łuczyński ukazuje to wszystko na tle ówczesnych przemian społeczno-politycznych i kulturalnych zachodzących w kraju z uwzględnieniem lokalnej specyfiki wrocławskiej.

CZYTAJ WIĘCEJ
„Klucz życia” zwycięzcą plebiscytu Historia Zebrana

„Klucz życia” zwycięzcą plebiscytu Historia Zebrana

Internauci zdecydowali, że najlepszą książką historyczną 2019 roku w konkursie Historia Zebrana, w kategorii Historia Niebanalna, jest powieść Heleny Semenetz Klucz Życia. Autorce gratulujemy, czytelnikom dziękujemy za głosy oddane na książkę. Więcej można przeczytać na stronie portalu histmag.org.

Warsztaty inspirowane książką „Poznajmy się, mam na imię Złość”

Warsztaty inspirowane książką „Poznajmy się, mam na imię Złość”

17 stycznia 2020 roku Małgorzata Gizak była gościem Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu. Promując swoją książkę Poznajmy się, mam na imię Złość, poprowadziła warsztaty z uczniami z klasy drugiej Szkoły Podstawowej nr 84 we Wrocławiu. Ich celem było przybliżenie dzieciom niezwykłego świata emocji, ułatwienie zrozumienia go i wskazanie sposobów rozwiązywania trudnych sytuacji. Najwięcej miejsca poświęciła oczywiście tytułowej Złości. Dzieci poznawały tę emocję poprzez udział w kolejnych aktywnościach, takich jak scenki pantomimiczne, zabawa w kręgu z wykorzystaniem kostki, rysowanie „stóp złości” do tupania, a także zabawa w grupowym przerzucaniu kul złości.

Poznajmy się, mam na imię Złość to pierwsza książka w serii poświęconej oswajaniu emocji przez dzieci. W przygotowaniu są kolejne pozycje omawiające m.in. strach, wstyd i zazdrość.

 Zmarł profesor Andrzej Cieński

Zmarł profesor Andrzej Cieński

Z żalem zawiadamiany, że 11 grudnia 2019 roku zmarł prof. dr hab. Andrzej Cieński, historyk literatury polskiego oświecenia, badacz pamiętnikarstwa i problematyki kultury książki, autor studiów o polskiej literaturze współczesnej, a także autor wydanych przez nas książek Interpretacja utworów Zbigniewa Herberta i Czytając Poświatowską.

Oficyna Wydawnicza ATUT na 28. Wrocławskich Targach Dobrych Książek

Oficyna Wydawnicza ATUT na 28. Wrocławskich Targach Dobrych Książek

Plan spotkań:

CZWARTEK, 5 grudnia

g. 16.00–18.00
Friederike von Reden – kobieta w ogrodzie krajobrazowym. A także – co opowiadają nam dawne ratusze, arsenały i bramy miejskie? Oficyna Wydawnicza ATUT zaprasza na wykłady-prezentacje nowości z serii Studia z Historii Kultury Europy Środkowej z udziałem jej redaktora prof. Jana Harasimowicza oraz autorek książek dr Urszuli Bończuk-Dawidziuk (Działalność kulturalna hrabiny Friederike von Reden – 1774–1854) i dr Klary Kaczmarek-Löw (Świecka architektura publiczna w miastach Korony Czeskiej około 1500 roku jako przejaw reprezentacji).

g. 18.10–19.00
Urszula Bończuk-Dawidziuk, autorka opracowania Działalność kulturalna hrabiny Friederike von Reden (1774–1854), oraz Klara Kaczmarek, autorka monografii Świecka architektura publiczna w miastach Korony Czeskiej około 1500 roku jako przejaw reprezentacji, podpisują swoje książki na stoisku Oficyny Wydawniczej ATUT

WIĘCEJ
Narodziny twierdzenia

„Nowe Książki” o matematycznym pamiętniku Villaniego

W listopadowych „Nowych Książkach” (11/2019) Zdzisław Pogoda wypowiada się na temat książki Cédrica Villaniego Narodziny twierdzenia, czyli matematyka na gorąco. Poniżej fragment recenzji. Zachęcamy do przeczytania całości i sięgnięcia po książkę.

Na pierwszy rzut oka Narodziny twierdzenia... nie nadają się do czytania dla zwykłego czytelnika, który może się tylko utwierdzić w swojej niechęci do matematyki. Jeśli jednak odrzuci się niechęć, nie będzie się próbować rozumieć fachowych dialogów, tylko potraktuje się je jak fragmenty rozmów w obcym języku, a na tajemnicze wzory spojrzy się jak na sztukę abstrakcyjną, to może się okazać, że mamy do czynienia z całkiem ciekawą opowieścią o pracy twórczej matematyków. Najpierw pomysł, potem próby doprecyzowania przeplatane rozmowami i dyskusjami z innymi specjalistami, przeglądanie literatury, wymiana maili, chwile natchnienia i zwątpienia, kolejne pomysły, redakcje... To wszystko jest w Narodzinach twierdzenia... Maile o przemyśleniach pisane w Boże Narodzenie albo o czwartej nad ranem nie dziwią matematyków, podobnie jak informacje o pięćdziesiątej wersji pracy. Do tego dochodzi stres związany z publikacją oraz recenzjami. Tu nie ma znaczenia pozycja publikującego, jego prestiż czy przyznane nagrody, liczy się tylko poprawność rezultatów.

Literacka Nagroda Nobla 2019

Nobel 2019 dla naszego autora

Jeden z naszych autorów, Peter Handke, został dziś laureatem Literackiej Nagrody Nobla 2019. To świetna okazja, aby przypomnieć jego sztukę Kaspar, wydaną w znakomitym przekładzie Jacka Burasa.

Małgorzata Gizak promowała swoją książkę w Warszawie

Małgorzata Gizak promowała swoją książkę w Warszawie

15 września 2019 r. na Festynie Rodzinnym „Gabriel Święty Uśmiech” w Warszawie, zorganizowanym m.in. przez Parafię Świętego Mateusza Apostoła i Ewangelisty oraz Stowarzyszenie Razem dla Białołęki, odbyła się promocja książki Małgorzaty Gizak Poznajmy się, mam na imię Złość. Podczas festynu rodzice mieli możliwość porozmawiania z autorką na tematy dotyczące emocji, w szczególności złości. Dzieci wzięły udział w konkursie plastycznym oraz w „gazetowej wojnie”, która świetnie nadaje się do eliminowania złości. Na festynie można było zakupić książkę z dedykacją i podpisem autorki. Oto fotorelacja.

Jaworowi ludzie. Rzecz o czasach Bolka II świdnickiego

„Jaworowi ludzie” jednym ze zwycięzców plebiscytu

Najlepsze książki historyczne pierwszego półrocza 2019 roku wybrane! Powieść Joanny Żak-Bucholc Jaworowi ludzie. Rzecz o czasach Bolka II świdnickiego zwyciężyła w głosowaniu internautów w konkursie Historia Zebrana, w kategorii Historia Niebanalna. Tak o książce napisał jeden z jurorów Tomasz Leszkowicz:

Bolko II Mały, książę świdnicki i jaworski, został przypomniany dzięki serialowi „Korona królów”. Powieść umieszczona w realiach jego księstwa przypomina o ogromnym potencjalne, jaki ma średniowieczna historia Śląska – dzielnicy rozbitej między piastowskich krewniaków, ale też intensywnie rozwiniętej gospodarczo oraz ciekawej kulturowo i politycznie. Co ważne, oprócz stworzenia interesującej fabuły, autorka przyłożyła się do merytorycznej warstwy opowieści, o czym świadczą dołączona do publikacji bibliografia i aneks. Oby jak najwięcej takich powieści historycznych na naszym rynku wydawniczym!

WIĘCEJ INFORMACJI

Open Access

 

Używamy plików cookies, aby zapewnić najlepszą jakość. Kontynuując korzystanie z naszej strony, zgadzasz się z naszą polityką dotyczącą plików typu cookies.