Jacek Sokolski (redakcja)
Tablica albo konterfet Cebesa tebańskiego filozofa, ucznia Sokratesa
z dodaniem nowego przekładu greckiego oryginału w opracowaniu Artura Pacewicza
Obraz Cebesa to niezwykle popularny w epoce renesansu, ale również w siedemnastym i osiemnastym stuleciu, późnoantyczny dialog wykorzystywany powszechnie w szkołach jako tekst, który z jednej strony służył nauce greki, z drugiej prezentował w przystępnej i łatwo zapadającej w pamięć formie główne zasady starożytnej filozofii moralnej. Znajdujemy w nim elementy nauk przedstawicieli różnych szkół filozoficznych (przede wszystkim jednak stoików). Oprócz wydań tekstu greckiego pojawiały się niezliczone edycje kilku wersji łacińskich oraz tłumaczenia na wiele języków europejskich, a wśród nich przedrukowana tutaj polska wierszowana parafraza krakowskiego typografa Macieja Wirzbięty.
26.00 PLN
w tym VAT 5%
Dostępność: TAK
Produkty powiązane
Księga monstrów
Jacek Sokolski (przekład i opracowanie)
Księga monstrów
Jacek Sokolski (przekład i opracowanie)
Liber monstrorum de diversis generibus to niewielkie encyklopedyczne dziełko powstałe, jak wszystko na to wskazuje, w VII albo VIII w. Jego autorem był nieznany z imienia (najprawdopodobniej anglosaski) zakonnik, który zebrał tu pochodzące z różnych źródeł przyrodnicze i etnograficzne rewelacje, często wyrażając zresztą przy tej okazji swój sceptycyzm wobec treści przekazanych przez starożytnych pisarzy.
Kazania o naukach tajemnych
Fabian Birkowski. Opracowanie: Jerzy Kroczak
Kazania o naukach tajemnych
Fabian Birkowski. Opracowanie: Jerzy Kroczak
Kazania o naukach tajemnych dominikanina Fabiana Birkowskiego, drukowane w latach dwudziestych XVII wieku, traktują o czarnoksięstwie, magii naturalnej i remediach na czary, astrologii, alchemii oraz teorii snów.
Proroctwo Pseudo-Metodiusza
Jerzy Kroczak (opracowanie)
Proroctwo Pseudo-Metodiusza
Jerzy Kroczak (opracowanie)
z Wykładem Wolfganga Aytingera
Sławne w średniowiecznej i wczesnonowożytnej Europie dzieło historyczno-apokaliptyczne, przedstawione w jego staropolskiej wersji z drugiej połowy XVI wieku.
Czarownica powołana
Anna Kochan (opracowanie)
Czarownica powołana
Anna Kochan (opracowanie)
W 1639 roku ukazała się drukiem anonimowa Czarownica powołana – pierwsze napisane po polsku dzieło, w którym sprzeciwiono się nadużyciom w sprawach czarownic. Traktat był przeznaczony dla sędziów odgrywających główną rolę w procesie inkwizycyjnym, na których spoczywał ciężar postępowania i od których roztropności zależało życie podsądnych.
Historia o kobiecie papieżu
Jacek Sokolski (opracowanie)
Historia o kobiecie papieżu
Jacek Sokolski (opracowanie)
Przedziwna legenda o kobiecie, która podstępem, udając mężczyznę, zdołała dostać się na tron Piotrowy, poczynając od połowy XIII w. pojawiała się w formie krótkich wzmianek w dziełach niektórych kronikarzy i autorów kolekcji kaznodziejskich przykładów.
- Śląsk
- Nauki filologiczne
- Nauki o historii, kulturze i religii
- Dziennikarstwo i komunikacja społeczna
- Nauki społeczne i prawne
- Nauki matematyczno-przyrodnicze
- Sztuka i architektura
- Medycyna
- Sport
- Książki w językach obcych
- Literatura piękna
- Książki dla dzieci i młodzieży
- Literatura faktu
- Albumy i katalogi
- Podręczniki
- Poradniki, przewodniki, leksykony
- Serie wydawnicze
- Czasopisma
- E-booki
- OUTLET
- Promocje
- Nowości
- Bestsellery
- Open Access