Szukaj produktu:

Wpisanie znaku 'spacji' zainicjuje wczytanie podpowiedzi.

Chcesz skorzystać ze szczegółowej wyszukiwarki?
Kliknij tutaj.


Szukaj w serwisie:

Anna Kochan (opracowanie)

Czarownica powołana


W 1639 roku ukazała się drukiem anonimowa Czarownica powołana – pierwsze napisane po polsku dzieło, w którym sprzeciwiono się nadużyciom w sprawach czarownic. Traktat był przeznaczony dla sędziów odgrywających główną rolę w procesie inkwizycyjnym, na których spoczywał ciężar postępowania i od których roztropności zależało życie podsądnych.

Autor wielokrotnie apeluje o rozwagę, skrupulatną ocenę dowodów, zachowanie zasad procesowych i rozsądne stosowanie mąk. Czarownicę powołaną napisał bystry obserwator rzeczywistości, który z pobłażaniem, ale też z pewną fascynacją opisał ludowe praktyki guślarskie. Z rozsianych uwag wynika, że autor jest prawnikiem i uczestnikiem procesów czarownic, prawdopodobnie duchownym katolickim. 

 

 

30.00 PLN

w tym VAT 5%


Dostępność: TAK

ilość

Produkty powiązane

  • Nowe Ateny. Nowy Plinijusz

    Benedykt Chmielowski. Opracowanie: Jerzy Kroczak, Eliza Orman
    • Cena: 36.00 PLN

      w tym VAT 5%

    Nowe Ateny. Nowy Plinijusz

    Benedykt Chmielowski. Opracowanie: Jerzy Kroczak, Eliza Orman

    Nowy Plinijusz to poświęcony naturze wywód z części trzeciej Nowych Aten – sławnej encyklopedii księdza Benedykta Chmielowskiego, wydanej drukiem w połowie XVIII wieku.

  • O bogach i wierzeniach dawnych Żmudzinów, Litwinów i Prusów

    Jan Łasicki, Jan Sandecki-Malecki
    • Cena: 26.00 PLN

      w tym VAT 5%

    O bogach i wierzeniach dawnych Żmudzinów, Litwinów i Prusów

    Jan Łasicki, Jan Sandecki-Malecki

    Wydany w początkach XVII wieku, chociaż powstały w poprzednim stuleciu niewielki utwór O bogach i wierzeniach dawnych Żmudzinów, Litwinów i Prusów znakomicie wpisuje się w nurt bardzo popularnej w dobie renesansu literatury etnograficznej. Znaleźć z nim można zarówno wzmianki dotyczące położenia, klimatu oraz historii, jak i wiadomości związane ze strukturą społeczną oraz szeroko pojętą kulturą omawianych ludów.

  • Koło ptastwa powietrznego

    Justyna Ratajczyk (opracowanie)
    • Cena: 26.00 PLN

      w tym VAT 5%

    Koło ptastwa powietrznego

    Justyna Ratajczyk (opracowanie)

    Anonimowa broszurka wydana zapewne w drugiej połowie XVII w. ma charakter satyry politycznej. Akcja toczy się w królestwie ptaków, którego przedstawiciele gromadzą się, aby wybrać spośród siebie nowego władcę. 

  • O dziwach i ludziach długo żyjących

    Flegon z Tralles
    • Cena: 26.00 PLN

      w tym VAT 5%

    O dziwach i ludziach długo żyjących

    Flegon z Tralles

    Grecki zbiór niezwykłych opowieści „O dziwach i ludziach długo żyjących” powstał w II wieku n.e. Jego autorem był wyzwoleniec cesarza Hadriana, Flegon z Tralles, który zebrał i opracował 35 historii dotyczących antropologicznych fenomenów, do których należały m.in. przypadki zmartwychwstań, hermafrodytyzmu, a także nadludzko wielkie szkielety, monstrualne płody oraz nadzwyczaj mnogie ciąże.

  • Księga monstrów

    Jacek Sokolski (przekład i opracowanie)
    • Cena: 36.00 PLN

      w tym VAT 5%

    Księga monstrów

    Jacek Sokolski (przekład i opracowanie)

    Liber monstrorum de diversis generibus to niewielkie encyklopedyczne dziełko powstałe, jak wszystko na to wskazuje, w VII albo VIII w. Jego autorem był nieznany z imienia (najprawdopodobniej anglosaski) zakonnik, który zebrał tu pochodzące z różnych źródeł przyrodnicze i etnograficzne rewelacje, często wyrażając zresztą przy tej okazji swój sceptycyzm wobec treści przekazanych przez starożytnych pisarzy.

  • Nowe Ateny. Jadów i czartowskich zdrad matka Thessalia

    Benedykt Chmielowski. Opracowanie: Jerzy Kroczak
    • Cena: 32.00 PLN

      w tym VAT 5%

    Nowe Ateny. Jadów i czartowskich zdrad matka Thessalia

    Benedykt Chmielowski. Opracowanie: Jerzy Kroczak

    Jadów i czartowskich zdrad matka Thessalia to dotyczący magii rozdział z części trzeciej Nowych Aten – sławnej encyklopedii księdza Benedykta Chmielowskiego, wydanej drukiem w połowie XVIII wieku. 

Recenzje produktu

Open Access

 

Używamy plików cookies, aby zapewnić najlepszą jakość. Kontynuując korzystanie z naszej strony, zgadzasz się z naszą polityką dotyczącą plików typu cookies.