Szukaj produktu:

Wpisanie znaku 'spacji' zainicjuje wczytanie podpowiedzi.

Chcesz skorzystać ze szczegółowej wyszukiwarki?
Kliknij tutaj.


Szukaj w serwisie:

Synezjusz z Cyreny. Przekład i opracowanie: Emilia Żybert

O snach


Traktat ten został podobno napisany w ciągu zaledwie jednej nocy (ok. 370–413 r.) z nakazu bóstwa usłyszanego we śnie.

Traktat O snach Synezjusza z Cyreny (ok. 370–413 r.) został podobno napisany w ciągu zaledwie jednej nocy z nakazu bóstwa usłyszanego we śnie. Autor był najpierw filozofem neoplatońskim ze szkoły Hypatii z Aleksandrii, pod koniec zaś życia został chrześcijaninem i biskupem Ptolemais. W napisanym po grecku około roku 404 n.e. dziełku, odwołując się do koncepcji kosmicznej sympatii oraz neoplatońskiej nauki o duszy, Synezjusz starał się dowieść, że wszelkie sny mają znaczenie i że każdy człowiek może z ich pomocą przewidywać przyszłość. Tekst był później dobrze znany i komentowany w Bizancjum, zaś w 1497 r. Marsilio Ficino przełożył go na łacinę. Pierwsze wydanie greckiego oryginału ukazało się drukiem w Wenecji w roku 1518.




    28.00 PLN

    w tym VAT 5%


    Dostępność: TAK

    ilość

    Produkty powiązane

    • Staropolskie przepowiednie i mirabilia

      Jerzy Kroczak (opracowanie)
      • w tym VAT zwolniony

      Staropolskie przepowiednie i mirabilia

      Jerzy Kroczak (opracowanie)

      Mirabilia – niezwykłe zjawiska natury oraz osobliwe wypadki – jak pisze autor opracowania – stanowiły przedmiot sporego zainteresowania w dawniejszych epokach kulturowych. (...) Wiek XVI oraz (...) XVII przyniosły w całej Europie rozkwit specjalistycznego piśmiennictwa poświęconego tej osobliwej dziedzinie nauki.

    • Czarownica powołana

      Anna Kochan (opracowanie)
      • Cena: 30.00 PLN

        w tym VAT 5%

      Czarownica powołana

      Anna Kochan (opracowanie)

      W 1639 roku ukazała się drukiem anonimowa Czarownica powołana – pierwsze napisane po polsku dzieło, w którym sprzeciwiono się nadużyciom w sprawach czarownic. Traktat był przeznaczony dla sędziów odgrywających główną rolę w procesie inkwizycyjnym, na których spoczywał ciężar postępowania i od których roztropności zależało życie podsądnych.

    • Zodiak życia

      Palingeniusz (Marcellus Palingenius Stellatus)
      • Cena: 42.00 PLN

        w tym VAT 5%

      Zodiak życia

      Palingeniusz (Marcellus Palingenius Stellatus)

      Wstęp: Urszula Bednarz i Jacek Sokolski

      Zodiacus vitae, obszerny łaciński poemat, którego autorem był dość tajemniczy Marcellus Palingenius Stellatus, ukazał się po raz pierw­szy drukiem w Wenecji, najprawdopodobniej w roku 1536.

    • O bogach i wierzeniach dawnych Żmudzinów, Litwinów i Prusów

      Jan Łasicki, Jan Sandecki-Malecki
      • Cena: 26.00 PLN

        w tym VAT 5%

      O bogach i wierzeniach dawnych Żmudzinów, Litwinów i Prusów

      Jan Łasicki, Jan Sandecki-Malecki

      Wydany w początkach XVII wieku, chociaż powstały w poprzednim stuleciu niewielki utwór O bogach i wierzeniach dawnych Żmudzinów, Litwinów i Prusów znakomicie wpisuje się w nurt bardzo popularnej w dobie renesansu literatury etnograficznej. Znaleźć z nim można zarówno wzmianki dotyczące położenia, klimatu oraz historii, jak i wiadomości związane ze strukturą społeczną oraz szeroko pojętą kulturą omawianych ludów.

    • O dziwach i ludziach długo żyjących

      Flegon z Tralles
      • Cena: 26.00 PLN

        w tym VAT 5%

      O dziwach i ludziach długo żyjących

      Flegon z Tralles

      Grecki zbiór niezwykłych opowieści „O dziwach i ludziach długo żyjących” powstał w II wieku n.e. Jego autorem był wyzwoleniec cesarza Hadriana, Flegon z Tralles, który zebrał i opracował 35 historii dotyczących antropologicznych fenomenów, do których należały m.in. przypadki zmartwychwstań, hermafrodytyzmu, a także nadludzko wielkie szkielety, monstrualne płody oraz nadzwyczaj mnogie ciąże.

    • Wizja Tnugdala

      Jacek Sokolski (redakcja)
      • Cena: 25.00 PLN

        w tym VAT 5%

      Wizja Tnugdala

      Jacek Sokolski (redakcja)

      Opis zaświatowej podróży grzesznego rycerza Tnugdala. Bohater utworu odbył ją, pozostając w stanie, jakbyśmy dzisiaj powiedzieli, śmierci klinicznej. Prowadzony przez swojego Anioła Stróża, odwiedza piekło

    Open Access

     

    Używamy plików cookies, aby zapewnić najlepszą jakość. Kontynuując korzystanie z naszej strony, zgadzasz się z naszą polityką dotyczącą plików typu cookies.