Szukaj produktu:

Wpisanie znaku 'spacji' zainicjuje wczytanie podpowiedzi.

Chcesz skorzystać ze szczegółowej wyszukiwarki?
Kliknij tutaj.


Szukaj w serwisie:

R

Utz Rachowski (ur. 1954)

Utz Rachowski

Utz Rachowski – poeta i prozaik. Był represjonowany politycznie w Niemczech Wschodnich, następnie wydalono go do Berlina Zachodniego, gdzie zaczął studiować filozofię i historię sztuki. Jest autorem kilkunastu tomów poezji, prozy i esejów. Opublikował m.in. Namenlose (opowiadania, 1993), Mein Museum (wiersze, 1995), Die Stimmen des Sommers (opowiadania, 1997). W Polsce jego utwory były dotąd publikowane w antologii Zielona granica (1995), w „Przeglądzie Artystyczno-Literackim. PAL" w Toruniu, we wrocławskim roczniku „Pomosty” (1997), berlińskim, polsko-niemieckim piśmie „Wir", w „Plamie" i w „Protokole Kulturalnym". Laureat nagród, m.in. Andreas-Gryphius-Förderpreis (1987), Eduard-Mörike-Förderpreis (1991) i Reiner-Kunze-Preis (2007).

 

 

 

 

Źródło zdjęcia: archiwum autora

Publikacje autora wydane u nas

Kenneth Rexroth (1905‒1982)

Kenneth Rexroth ‒ amerykański pisarz, poeta, eseista, krytyk literacki i malarz. W latach 50. XX w. był związany z ruchem beatników, który propagował idee anarchistycznego indywidualizmu, a także nonkonformizmu i swobody twórczej. Jego poezja była pełna zmysłowości, erotyki, miłości oraz natury, która nie tylko tworzy tło, ale staje się równoprawnym bohaterem wierszy. W swoich zbiorach poetyckich In Defense of the Earth (1956), The Collected Shorter Poems (1967), The Collected Longer Poems (1968) podważał instytucje społeczne, unormowany tryb życia, a także przedstawiał problemy współczesnego człowieka. Był autorem również wielu prac krytycznych i sztuk teatralnych, m.in. publikacji American Poetry in the Twentieth Century (1971).

Publikacje autora wydane u nas

Tadeusz Rybowski (1932-2017)

Tadeusz Rybowski ‒ poeta i tłumacz poezji amerykańskiej. Studiował anglistykę na Uniwersytecie Warszawskim oraz na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie został zatrudniony na stanowisku wykładowcy. W latach 1971‒1997 pracował w Instytucie Filologii Angielskiej, gdzie wykładał praktyczną gramatykę, kompozycję i kreatywne pisanie. Oprócz działalności pedagogicznej interesował się także przekładem współczesnej poezji amerykańskiej i brytyjskiej, opublikował dwie antologie: Wśród amerykańskich poetów (1972) i Wśród angielskich poetów (1974). Tłumaczył m.in. poetów Kennetha Rexrotha i Roberta Blya. Autor tomu poetyckiego Cold Comfort (2007) i powieści Długi dzień (2010).

Publikacje autora wydane u nas

Open Access

 

Używamy plików cookies, aby zapewnić najlepszą jakość. Kontynuując korzystanie z naszej strony, zgadzasz się z naszą polityką dotyczącą plików typu cookies.