Szukaj produktu:

Wpisanie znaku 'spacji' zainicjuje wczytanie podpowiedzi.

Chcesz skorzystać ze szczegółowej wyszukiwarki?
Kliknij tutaj.


Szukaj w serwisie:

Ł

Romuald M. Łuczyński

Romuald M. Łuczyński - wrocławianin, studiował prawo i historię, dr hab. nauk humanistycznych, zajmujący się dziejami Dolnego Śląska. Profesor Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu.  Badacz dziejów Dolnego Śląska, autor książek i publikacji naukowych o tematyce dolnośląskiej. Zorganizował kilkadziesiąt wystaw dawnej książki, grafiki i ekslibrisów z własnych zbiorów, oglądanych nie tylko w Polsce, także w Luksemburgu i Niemczech. Jest autorem wystaw fotograficznych przedstawiających głównie dolnośląskie rezydencje i sudeckie krajobrazy, wystawianych m.in. we Wrocławiu, Jeleniej Górze, Legnicy, Katowicach, Kłodzku, a także w pałacach w Warmątowicach i Trzebieszowicach. Ogłaszał artykuły historyczne m.in. w „Karkonoszach”, „Śląskich Zeszytach Krajoznawczych”, „Na szlaku”. Autor artykułów naukowych m.in. w „Roczniku Jeleniogórskim”, kwartalniku „Silesia Nova”, „Śląskim Kwartalniku Historycznym Sobótka”, „Orbis Linguarum” i opracowaniach zbiorowych, m.in. w serii „Kultura uzdrowiskowa w Europie". W ostatnich latach opublikował m.in. książki: Zamki, dwory i pałace w Sudetach, Legnica 2008 (2016), Losy rezydencji dolnośląskich w latach 1945-1991 (2010), Rezydencje i majątki szlacheckie w powiecie legnickim do 1945 roku (2012), Szlacheckie i arystokratyczne rezydencje w Sudetach czeskich. Sudety Zachodnie i Środkowe (2012), W dni bezciastkowe lody tylko owocowe. Gastronomia wrocławska w latach 1945-1956 (2018), Gastronomia wrocławska. W czasach małej stabilizacji (1957‒1970) (2020).

Publikacje autora wydane u nas

Jacek Łukasiewicz (1934‒2021)

Jacek Łukasiewicz ‒ poeta, krytyk literacki, historyk literatury, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Debiutował w prasie w 1952 r., a pierwszy tomik poetycki Twoje i moje ukazał się siedem lat później. Przedmiotem zainteresowania Jacka Łukasiewicza jako krytyka jest powojenna poezja polska. Autor ten stworzył prace naukowe, analizy oraz eseje, w tym wyjątkową dla pokolenia Współczesności książkę Szmaciarze i bohaterowie (1963), wydaną przez Bibliotekę Więzi. Współpracował z wieloma pismami, m.in. z „Akcentem”, „Odrą”, „Tygodnikiem Powszechnym”, „Arkuszem”. Był nominowany do Nagrody Literackiej Nike 2002 za książkę Herbert. Jest laureatem wielu nagród, m.in. Nagrody Literackiej PEN Clubu i Nagrody im. Kazimierza Wyki za całokształt twórczości krytycznej i eseistycznej oraz finalistą Nagrody Poetyckiej Orfeusz 2012, Nagrody Osobnej Miasta Gdynia 2013. Otrzymał także nagrodę Fundacji Władysława i Nelli Turzańskich z Toronto w dziedzinie literatury. Był nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” 2019 za tom Wiązania.

Publikacje autora wydane u nas

Jerzy Łukosz (ur. 1958)

Jerzy Łukosz – prozaik, krytyk literacki, dramatopisarz, eseista, tłumacz literatury niemieckiej. Ukończył germanistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Jest autorem licznych rozpraw dotyczących współczesnej literatury niemieckojęzycznej. W 1980 r. debiutował jako prozaik na łamach czasopisma „Odra”. Jest wybitnym znawcą twórczości Tomasza Manna. Laureat licznych nagród, m.in.  nagrody Włodzimierza Pietrzaka, im. Wyspiańskiego, im. Stanisława Piętaka. Jego powieść Szczurołap z Ratyzbony została nagrodzona Dolnośląskim Brylantem Roku. Był nominowany do Nagrody Literackiej Nike za książkę Lenora (2004). Tworzy również pod pseudonimem Johann Keevus.

 

 

Publikacje autora wydane u nas

Open Access

 

Używamy plików cookies, aby zapewnić najlepszą jakość. Kontynuując korzystanie z naszej strony, zgadzasz się z naszą polityką dotyczącą plików typu cookies.