Ernst Jandl (1925‒2000)
Ernst Jandl ‒ austriacki pisarz i poeta. Był twórcą poezji eksperymentalnej, słuchowisk i utworów scenicznych. Próbował wykorzystywać foniczne właściwości języka dla spotęgowania dynamiki i oryginalności wypowiedzi (zbiory Der künstliche Baum 1970, Idyllen 1989). Oprócz samych wierszy nie mniej znacząca była ich mistrzowska deklamacja przez samego autora. Na przestrzeni wielu nagrań można usłyszeć jego błyskotliwe i kreatywne zabawy słowne oraz dźwiękowe, często ubarwione śpiewem lub muzyką jazzową. Stworzył też kilka neologizmów, które weszły do języka potocznego. Był współzałożycielem Grazer Autorenversammlung ‒ alternatywnej organizacji pisarzy.
Źródło zdjęcia: archiwum wydawnictwa
Lidia Jasińska
Lidia Jasińska ‒ pedagog, autorka aforyzmów, fraszek, wierszy i opowiadań. Ukończyła Wyższą Szkołę Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. W jej dorobku literackim znalazły się różne zbiory aforyzmów, takie jak Diabeł oswojony (2000), Czule klepać biedę (2001), Frywolki (2004), Flirtuchy (2004), Poufałostki (2006), Niedyskrety (2006) i Ustne zapewnienia (2006). Ponadto, napisała opowiadanie zatytułowane Wesele na śmieciach (2001). Jej myśli ukazywały się również w prasie, szczególnie na łamach „Wieczoru Wrocławia”, a także na licznych portalach internetowych i na oficjalnej stronie autorki.
Bartosz Jastrzębski (ur. 1976)
Bartosz Jastrzębski – pisarz, filozof, etyk, reportażysta, profesor doktor habilitowany z dziedziny kulturoznawstwa. Wykłada w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Interesuje się pograniczem filozofii, antropologii i literatury, a także historią oraz poszukiwaniami duchowymi i religijnymi. W 2012 r. otrzymał Nagrodę im. Beaty Pawlak za książkę Krasnojarsk zero (wraz z Jędrzejem Morawieckim). W 2016 r. opublikował tom esejów Ostatnie Królestwo. Szkice teologiczno-polityczne, za które uhonorowano go nagrodą Feniksa. W 2017 r. ukazała się jego książka poświęcona zagadnieniom filozofii religii, Vestigia Dei, nominowana do nagrody im. J. Mackiewicza. Nominację do tej nagrody uzyskała również jego kolejna książka, Światło Zachodu. W 2020 r. wydał tom korespondencji z Krzysztofem Doroszem pt. Listy o wolności i posłuszeństwie. Obecnie zajmuje się przede wszystkim konserwatywną myślą filozoficzną i społeczną oraz jej związkami z teologią i filozofią religii.
Źródło zdjęcia: Gustaw Jastrzębski - Praca własna, CC BY-SA 4.0
Jerzy Jastrzębski
Jerzy Jastrzębski – filolog, profesor doktor habilitowany nauk humanistycznych. Specjalizuje się w obszarach związanych z literaturoznawstwem, historią literatury, teorią i historią kultury, naukami o poznaniu i komunikacji. Jego prace naukowe (rozprawy i eseje) dotyczą najnowszej historii kultury i polityki kulturalnej, kultury masowej i ludowej, dziennikarstwa, medioznawstwa i pedagogiki. Przez wiele lat współpracował z radiem Wolna Europa, gazetami m.in. „Nowy Dziennik” (Nowy Jork), „Gazeta” (Toronto), „Odra”. Pracuje w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie (Wydział Lalkarski we Wrocławiu – od 1985 r.) i w Katedrze Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest członkiem redakcji czasopism „Literatura Ludowa”, „Kultura i Komunikacja (2K)”, „Teraźniejszość. Człowiek. Edukacja”. Współtworzył, a także redagował wydawnictwa słownikowe i encyklopedyczne (Słownik New Age`u, Encyklopedyczny przewodnik po swiecie idei XX wieku, Jak żyć?- słownik wartości i wzorów kultury).
Źródło zdjęcia: Keyarteee - Praca własna, CC BY-SA 4.0