Karl Dedecius (1921–2016)
Karl Dedecius – niemiecki tłumacz i popularyzator literatury polskiej, twórca Niemieckiego Instytutu Kultury Polskiej w Darmstadt. Urodził się w Łodzi, w spolonizowanej rodzinie niemieckiej, która przybyła do Polski z czeskich Sudetów i Szwabii. Wydał kilkadziesiąt antologii i tomów indywidualnych pisarzy. Był edytorem serii „Polnische Bibliothek” („Biblioteka Polska”), która składała się z 50 tomów i dotyczyła literatury polskiej od średniowiecza, aż po współczesność. Łącznie przetłumaczył ponad 300 poetów i prozaików, m.in. Mickiewicza, Tuwima, Miłosza, Szymborską, Różewicza, Herberta, Wojtyłę. Za dzieło jego życia uznawana jest „Panorama literatury polskiej XX wieku”. W 1981 r. ustanowiono prestiżową nagrodę im. Karla Dedeciusa przyznawaną polskim i niemieckim tłumaczom.
Radka Denemarková (ur. 1968)
Radka Denemarková – czeska pisarka, dziennikarka, tłumaczka, scenarzystka i autorka dramatów. Studiowała germanistykę i bohemistykę na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Karola w Pradze, gdzie obroniła doktorat z literatury czeskiej (1997 r.). Pracowała w Instytucie Literatury Czeskiej oraz Czeskiej Akademii Nauk, była także kierownikiem literackim w praskim teatrze Na zábradlí. Jest czterokrotną laureatką nagrody Magnesia Litera w kategoriach: „Książka roku” za powieści Pieniądze od Hitlera (2007) i Hodiny z olova (2019), w kategorii „Publicystyka” za powieść biograficzną Smrt (2009) oraz w kategorii „Tłumaczenie” za przekład powieści Herty Müller Atemschaukel (2011).
Źródło zdjęcia: Harald Krichel - Praca własna, CC BY-SA 3.0
Andrzej Dębski
Andrzej Dębski ‒ kulturoznawca, filmoznawca i ekonomista. Jest związany z Centrum im. Willy'ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie najpierw przygotował pracę naukową na temat kina we Wrocławiu do 1918 roku (obroniona na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, 2008), a następnie kierował projektami „Kino polskie i niemieckie na pograniczu kultur” (2010‒2015) i „Historia kina na Dolnym Śląsku do 1945 roku” (2014‒2019). Autor książki Historia kina we Wrocławiu w latach 1896‒1918 (2009) oraz współredaktor tomów zbiorowych poświęconych dziejom kina we Wrocławiu, wrocławskim reżyserom (Stanisław Lenartowicz, Sylwester Chęciński), polsko-niemieckim relacjom filmowym i antologii na temat wczesnego kina. Stypendysta Deutsche Nationalstiftung w ramach programu im. Fritza Sterna, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego i DAAD.
Wacław Dominik (1943‒2013)
Wacław Dominik ‒ dziennikarz, publicysta, pisarz, działacz społeczny. Ukończył studia na Wydział Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego, jednak po studiach zajął się dziennikarstwem. Przez ponad 40 lat aktywności, pisał m.in. dla czasopism takich jak „Wiadomości” i „Przegląd Gospodarczy”. Był jednym z wiodących dziennikarzy na Śląsku, pełniąc różne funkcje redakcyjne, jak kierownik działu ekonomicznego w „Wieczorze Wrocławia”, regionalny kierownik oddziału „Głosu Pracy” oraz kierownik działu społeczno-gospodarczego w tygodniku „Sprawy i Ludzie”. Jego artykuły ukazywały się również w „Słowie Polskim”. Dodatkowo, był dyrektorem Polskiego Radia Wrocław oraz współzałożycielem i redaktorem naczelnym miesięcznika regionalnego „Gazeta Południowa”, którym kierował do momentu swojej śmierci. Ponadto, był autorem kilku książek i zbiorów reportaży, m.in. Śmierć po dansingu (1984), Wojciech Tabak – starosta (1985), Kawałek solonego drewna (1987), Judasze, kaci, ofiary: zapiski reportera (1997).
Wanda Dybalska (1954–2007)
Wanda Dybalska – wybitna dziennikarka i reporterka, laureatka wyróżnień działu reportażu „Gazety Wyborczej”. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Przez wiele lat pracowała jako dziennikarka, głównie w prasie dolnośląskiej. Od 1991 r. aż do śmieci pisała do dolnośląskiego wydania „Gazety Wyborczej”. Zajmowała się głównie problematyką akademicką, naukową, a także historią i kulturą Dolnego Śląska. Została odznaczona Medalem Jubileuszowym Trzechsetlecia Uniwersytetu Wrocławskiego oraz laureatką pierwszej edycji konkursu Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Wrocławskiego, a pośmiertnie wyróżnieniem dziennikarskim im. Tadeusza Szweda.
Źródło zdjęcia: Own work of Mieczysław Michalak, CC BY-SA 2.5